Nagrali ścieżkę dźwiękową do nieistniejącej ekranizacji „Syren z Tytana” Kurta Vonneguta

30 stycznia 2023

Pochodząca z Memphis w USA grupa Salo Pallini skomponowała 11 utworów instrumentalnych na ścieżkę dźwiękową nieistniejącej ekranizacji „Syren z Tytana” Kurta Vonneguta. Muzykę, która znalazła się na płycie zapowiedzianej na 6 lutego, nazywają progresywno-latynosko-kosmicznym country. Czy oddaje klimat prozy pisarza? Przekonajcie się poniżej.

W 2017 roku basista Landon Moore, który od dawna jest wielbicielem Vonneguta, przeczytał, że współtwórca animowanego serialu „Rick i Morty”, scenarzysta i producent Dan Harmon, zamierza nakręcić serial na podstawie powieści „Syreny z Tytana”. „Kiedy się dowiedziałem, że pracuje nad adaptacją, pomyślałem: 'wyświadczę mu przysługę i nagram dla niego muzykę'” – śmieje się artysta. Zaczął więc komponować utwory. Kiedy uzbierało się ich kilka, zaprosił do współpracy gitarzystę Johna Whittemore’a, perkusistę Danny’ego Banksa i klawiszowca Pata Fusco, by dopracować wspólnie materiał. Wybuchła właśnie pandemia COVID-19, a że wszyscy pracują jako muzycy towarzyszący innym artystom, mieli czas wolny od koncertów i mogli skupić się na tym projekcie.

Tak prezentuje się płyta winylowa z utworami do „Syren z Tytana”.

Zespół został nazwany Salo Pallini – pierwszy człon to imię robota posłańca z Tralfamadorii w „Syrenach z Tytana”, który miał przenieść zapieczętowaną wiadomość z jednego końca wszechświata w drugi. Również pomysł na to, jak miała brzmieć muzyka, nie był przypadkowy. Artyści wzięli pod uwagę, że książka powstała pod koniec lat 50. W filmie dokumentalnym „Kurt Vonnegut – pisarz, który wypadł z czasu” córki autora wspominały, jak ich ojciec podczas pisania słuchał „okropnej muzyki do wind”. Postanowili więc pójść tymi tropami.

Nagrania zarejestrowano w nowym studiu otwartym w domu zmarłego w 2005 roku historyka wojny secesyjnej i powieściopisarza Shelby’ego Foote’a. Album nosi tytuł „Sirens of Titan: A Preemptive Scoring” i trafi do sprzedaży 5 lutego. Płytę winylową można zamawiać m.in. na stronie zespołu na platformie Bandcamp. Chociaż nie było ostatnio żadnych wieści na temat ekranizacji, którą miał zrealizować Dan Harmon, wykorzystując swoje znajomości, muzycy przesłali mu egzemplarz albumu. „Nie wiem, czy Harmon kiedykolwiek zrealizuje ten projekt, ale na wszelki wypadek przygotowaliśmy dla niego ścieżkę dźwiękową” – komentuje Landon Moore.

Poniżej możecie posłuchać jednego nagrania z płyty:

Okładka albumu „Sirens of Titan: A Preemptive Scoring”:

[am]
fot. Salo Pallini
źródło: Commercial Appeal

Tematy: , , , ,

Kategoria: muzyka