CBS zrealizuje miniserial na podstawie powieści „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” Michaela Chabona

11 grudnia 2019


Amerykański pisarz Michael Chabon oraz jego żona ? również pisarka ? Ayelet Waldman podpisali wyłączną umowę z CBS TV Studios. W ramach zapowiadanej współpracy jako pierwszy ma powstać dla Showtime miniserial na podstawie nagrodzonej Pulitzerem powieści „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”, którą polscy czytelnicy mogli przeczytać w tym roku dzięki Wydawnictwu W.A.B.

Chabon i Waldman będą sprawować pieczę nad ekranizacją zarówno jako producenci wykonawczy, jak i showrunnerzy. Stanowiska producentów wykonawczych obejmą również Akiva Goldsman i Alex Kurtzman, z którymi Chabon pracuje aktualnie nad serialem „Star Trek: Picard”. „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” powstaną w koprodukcji CBS TV Studios i Paramount Television, którego spółka matka ? studio filmowe Paramount Picture ? jest właścicielem praw do książki.

O planach ekranizacji powieści mówiło się już przed jej napisaniem. Scott Rudin zakupił prawa do sfilmowania po przeczytaniu 1,5-stronicowego konspektu książki. Napisaniem scenariusza zajął się sam Chabon. Zmieszczenie historii rozgrywającej się w tak dużym przedziale czasowym w dwugodzinnej fabule filmu pełnometrażowego sprawiło jednak pisarzowi niemało problemów. Przez szesnaście miesięcy powstało sześć wersji skryptu, żaden jednak nie zadowalał producenta, który uważał, że Chabon wyciął ze swojej książki za dużo świetnych scen.

Projekt kilkukrotnie znajdował się w fazie preprodukcji z przynajmniej częściowo dobraną obsadą. W 2002 roku stanowisko reżysera powierzono Sydneyowi Pollackowi, a rozmowy na temat wcielenia się w Kavaliera prowadził Jude Law. W 2005 roku Claya miał zagrać Tobey Maguire, Kavaliera ? Jamie Bell, a Rosę Saks ? Natalie Portman. Później brani też byli pod uwagę Andrew Garfield, Ryan Gosling, Ben Whishaw i Jason Schwartzman. Najczęściej jednak na szukaniu odtwórców głównych ról się kończyło. Wszystko wskazuje na to, że w czasach seriali, które pozwalają pełniej oddać treść książki, projekt wreszcie trafi na ekran.

Michael Chabon i jego żona Ayelet Waldman.

Portal „Deadline” donosi o dużym zaangażowaniu produkcyjnym CBS TV Studios w realizację adaptacji. Poinformowano, że Chabon będzie pracował nad serialem „Star Trek: Picard” jedynie do 2020 roku, kiedy to zajmie się wraz z żoną „Niesamowitymi przygodami Kavaliera i Claya”.

Adaptacja powieści będzie pierwszym z wielu projektów Michaela Chabona i Ayelet Waldman. Następnie ma powstać m.in. serial na podstawie książki „A Really Good Day”, która opowiadała o doświadczeniach Waldman z przyjmowaniem mikrodawek LSD w celu leczenia zaburzeń nastroju, a także ekranizacje „Behind You” Jacqueline Woodson i „The Heavens” Sandry Newman oraz „Ghost Ship” o tragicznym pożarze w klubie nocnym w Oakland.

„Niesamowite przygody Kavaliera i Claya” to balansująca między komedią i tragedią epicka opowieść o miłości, poświęceniu, wojnie i narodzinach amerykańskiej obsesji na punkcie superbohaterów. Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy?ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Wspólnie zaczynają tworzyć komiksy, które podbijają serca amerykańskich czytelników. Czerpiąc ze swoich pragnień i lęków, Kavalier i Clay wymyślają postaci superbohaterów, w tym Eskapisty ? zaprzysięgłego wroga nazistów i mistrza ucieczki walczącego ze złem, oraz Luny, inspirowanej piękną Rosą Saks, która wkrótce stanie się bliska obu chłopcom. Dzięki komiksom szybko zdobywają sławę i bogactwo, ale w głębi duszy każdy z nich pragnie czegoś zupełnie innego? Książka została wyróżniona Nagrodą Pulitzera i uchodzi za jedno z największych osiągnięć amerykańskiej prozy XXI wieku.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film