Michael Chabon został showrunnerem serialu „Star Trek: Picard”. Tymczasem W.A.B. zapowiada na koniec lipca kolejną powieść pisarza

5 lipca 2019


Michael Chabon, laureat nagrody Pulitzera i autor takich powieści, jak „Cudowni chłopcy”, „Związek żydowskich policjantów” czy „Poświata”, objął stanowisko showrunnera powstającego serialu „Star Trek: Picard”. Tymczasem czytelników z pewnością ucieszy wiadomość, że już pod koniec lipca do księgarń w Polsce trafi kolejna powieść pisarza. W.A.B. zapowiada bowiem wydanie „Niesamowitych przygód Kavaliera i Claya”.

Praca przy serialach odciąga od pisania prozy, czego doświadczył ostatnio Neil Gaiman, ale Michael Chabon nie mógł odrzucić takiej propozycji. „’Star Trek’ był ważną częścią mojego sposobu myślenia o świecie, przyszłości, ludzkiej naturze, opowiadaniu historii i o mnie samym odkąd skończyłem dziesięć lat” – powiedział pisarz. „Codziennie przychodzę do pracy pełen radości i podziwu, że powierzono mi postać i świat Jean-Luca Picarda”.

Nazwisko Chabona, który jest wielkim fanem „Star Treka”, już od jakiegoś czasu było wymieniane w kontekście zapowiadanego serialu. Początkowo dołączył do „pokoju pisarzy” jako producent wykonawczy. Teraz stacja CBS ogłosiła, że będzie kierował całym zespołem kreatywnym jako showrunner. „Wszystko, co do tej pory robiłem w życiu, prowadziło do tej chwili i mówię to z całkowitą powagą” – oświadczył Chabon.

Po prawej: Michael Chabon siedzi w pokoju pisarzy serialu „Star Trek: Picard”. Po lewej: Patrick Stewart.

10-odcinkowy serial „Star Trek: Picard” skupi się na postaci kapitana Enterprise, Jean-Luca Picarda, i będzie okazją dla Patricka Stewarta do powrotu w ikonicznej roli, w którą ostatni raz wcielał się w filmie „Star Trek: Nemesis” z 2002 roku. O fabule telewizyjnej produkcji niewiele na razie wiadomo, oprócz tego, że ma rozgrywać się pod koniec XXIV wieku, dwadzieścia lat po wydarzeniach przedstawionych w „Nemesis” i że główny bohater będzie głęboko poruszony zniszczeniem planety Romulus, które ukazano w filmie „Star Trek” z 2009 roku.

Przy realizacji serialu Chabon ściśle współpracuje z innymi producentami wykonawczymi, weteranem „Star Treka” Akivą Goldsmanem oraz Aleksem Kurtzmanem. Premiera „Star Trek: Picard” zapowiedziana jest na koniec 2019 roku, a w sieci można już zobaczyć krótką zapowiedź:

Tymczasem wydawnictwo W.A.B. nie próżnuje. Po opublikowaniu w jednolitej szacie graficznej „Związku żydowskich policjantów” i „Poświaty” czas na kolejną pozycję z dorobku znakomitego pisarza. Tym razem otrzymamy najsłynniejszą, nagrodzoną Pulitzerem powieść „Niesamowite przygody Kavaliera i Claya”, która stanowi kolejny dowód popkulturowych fascynacji Chabona.

Jest to historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców żyjących w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Wspólnie zaczynają tworzyć komiksy, które podbijają serca amerykańskich czytelników. Czerpiąc ze swoich pragnień i lęków, Kavalier i Clay wymyślają postaci superbohaterów, w tym Eskapisty – zaprzysięgłego wroga nazistów i mistrza ucieczki walczącego ze złem, oraz Luny, inspirowanej piękną Rosą Saks, która wkrótce stanie się bliska obu chłopcom. Dzięki komiksom szybko zdobywają sławę i bogactwo, ale w głębi duszy każdy z nich pragnie czegoś zupełnie innego. Michel Chabon, mistrzowsko balansując między komedią i tragedią, stworzył brawurową opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu, a przede wszystkim o sztuce, która przezwycięża strach przed odrzuceniem i strach przed śmiercią. Premiera książki zapowiedziana jest na 31 lipca.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy