Gdańsk Czyta 2024. Czytelnicy wybierają miejską lekturę na ten rok

10 stycznia 2024

Już po raz trzeci czytelnicy i czytelniczki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku zdecydują o wyborze wspólnej lektury dla mieszkańców miasta. Głosy można oddawać na dwie książki: „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” Wiktorii Bieżuńskiej i „Tajnego Agenta” Josepha Conrada Korzeniowskiego. Plebiscyt trwa do 16 stycznia.

Gdańsk Czyta to wydarzenie wywodzące się z organizowanej w Stanach Zjednoczonych akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców danego miasta do przeczytania lektury i dyskutowania o niej przez cały rok. Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huellego, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora. Z kolei w 2023 roku gdańszczanie wspólnie czytali „Nieczułość” Martyny Bundy.

Jak informuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która jest koordynatorem akcji „Gdańsk Czyta”, w tym roku gdańszczanie mogą wybrać jedną z dwóch lektur – albo współczesną, nagradzaną prozę, albo klasykę sprzed ponad wieku.

Pierwsza z propozycji, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę” (wyd. Cyranka), to debiut literacki gdańszczanki Wiktorii Bieżuńskiej. Autorka za swą powieść otrzymała Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza” w kategorii Literacka Książka Roku 2022, była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.

„Narratorka opowiada o trudnym i zagmatwanym świecie, z którego się wykluwa. Jeszcze jest jego częścią, jeszcze podlega jego zasadom, ale wyczuwa już własne kontury. Kilkuletnia bohaterka wzrasta wśród nieradzących sobie z dorosłością dorosłych – ich niestabilność
i problemy tworzą rzeczywistość pełną zapadlin i niebezpieczeństw. Wśród rozedrganych emocji rodziców, balansując między okresami względnego miru i erupcjami poniżającej przemocy, bezimienna narratorka zwraca się ku detalom życia. To otaczające ją drobnostki
i niuanse opowiadają ten świat. Skupienie na nich jest tyleż formą ucieczki, co wyrazem zdumienia nad chwilami, w których dzieje się życie” – podkreślono w uzasadnieniu przyznania książce Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Z kolei „Tajny agent” (wydany po raz pierwszy w 1907 roku, ostatnio przypomniany w 2018 roku w nowym tłumaczeniu Macieja Świerkockiego przez wydawnictwo Officyna) to powieść autorstwa Josepha Conrada-Korzeniowskiego, patrona Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, którego 100-lecie śmierci przypada w 2024 roku.

Książka oparta jest na autentycznym wydarzeniu z 1894 roku, kiedy to w londyńskim parku przy obserwatorium Greenwich wybucha bomba. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z pierwotnym planem zamachowca. Ładunek miał wysadzić mury budynku obserwatorium, lecz wskutek przedwczesnej detonacji wybuchł w rękach niedoszłego zamachowca. Wypadek uruchamia ciąg zdarzeń, a czytelnicy stopniowo odkrywają powiązania między „tajnym agentem”, policjantami, anarchistami i politykami. Jak podkreślają organizatorzy akcji, to powieść niezwykle aktualna, z ponadczasowym przesłaniem.

Która z powyższych książek będzie lekturą tegorocznej edycji akcji Gdańsk Czyta? O tym zadecydują czytelnicy. Głosy można oddawać do 16 stycznia za pośrednictwem anonimowej ankiety dostępnej tutaj.

[md]
fot. Google Street View

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy