Keanu Reeves i China Miéville wydadzą wspólną powieść science fiction

10 stycznia 2024

Hollywoodzki aktor Keanu Reeves podjął współpracę z brytyjskim pisarzem Chiną Miéville’em w celu wydania wspólnej powieści zatytułowanej „The Book of Elsewhere”. Książka ukaże się w krajach anglojęzycznych 23 lipca 2024 roku.

Akcja zapowiadanej powieści rozgrywa się w świecie znanym z serii komiksów „BRZRKR”, którą Keanu Reeves stworzył wspólnie ze scenarzystą Mattem Kindtem i rysownikiem Ronem Garneyem. Historia koncentruje się na trwającej tysiące lat walce nieśmiertelnego wojownika. Główny bohater jest pół człowiekiem, pół bogiem, który na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych toczy bitwy zbyt brutalne i zbyt niebezpieczne dla kogokolwiek innego. W zamian ma poznać prawdę o swojej niekończącej się, przesiąkniętej krwią egzystencji i dowiedzieć się, jak ją zakończyć.

Pierwszy zeszyt opublikowany w USA w 2021 roku sprzedał się w nakładzie ponad 615 tysięcy egzemplarzy, co uczyniło go drugim najlepiej sprzedającym się komiksem od ponad 25 lat (lepszy wynik uzyskał jedynie 1. numer wznowionej przez Marvel Comics serii „Star Wars”, który stworzyli Jason Aaron i John Cassaday). Netflix zapowiedział ekranizację komiksu w postaci filmu pełnometrażowego, a następnie zrealizowanie spinoffu w formie serialu anime. Jak się właśnie dowiadujemy, na tym nie koniec. Bohater, którego wymyślił Keanu Reeves, pojawi się wkrótce w powieści.

„Tak bardzo kocham świat 'BRZRKR-a’, że chciałem go bardziej zgłębić i pomyślałem, że jednym z najlepszych sposobów, aby tego dokonać, jest powieść” – powiedział Keanu Reeves w programie „Good Morning America”. Zadanie to otrzymał nagradzany pisarz China Miéville, znany m.in. z powieści „Dworzec Perdido”, „Miasto i miasto” czy „Kraken”. Nie znamy szczegółów współpracy obydwu panów, ale prawdopodobnie – tak jak w przypadku komiksu – udział hollywoodzkiego aktora w powstawaniu książki ograniczył się co najwyżej do przedstawienia swoich kreatywnych pomysłów na fabułę i nakreślenia tła wydarzeń.

„China zrobił dokładnie to, na co liczyłem – dołączył z przejrzystą architekturą historii i tym, jak chciał bawić się światem 'BRZRKR-a’, światem, który tak bardzo kocham. Zachwyciłem się jego wizją i czuję się zaszczycony, że mogłem być częścią tego procesu współpracy” – oświadczył Reeves.

„Czasami najwspanialsze gry to te, w których gra się zabawkami innych osób. To był zaszczyt, szok i radość, gdy Keanu zaprosił mnie do tej gry. Ale nigdy bym nie przewidział, jak szczodrze podzieli się zabawkami, nad którymi pracował tak długo” – skomentował Miéville.

Poniżej możecie zobaczyć okładkę amerykańskiego wydania powieści „The Book of Elsewhere”:

[md]

Tematy: , ,

Kategoria: newsy