W tym roku gdańszczanie będą czytali „Nieczułość” Martyny Bundy. Książkę wybrali w głosowaniu mieszkańcy

15 marca 2023

Mieszkańcy Gdańska zdecydowali, że bohaterką tegorocznej edycji miejskiej akcji czytelniczej będzie powieść „Nieczułość” Martyny Bundy. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach zorganizowanych zostanie szereg wydarzeń związanych z promocją tej właśnie książki.

„Gdańsk Czyta” to akcja wzorowana na wywodzącej się z USA inicjatywie „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców danego miasta do przeczytania jednej, wybranej na dany rok książki, jak również do dyskutowania o niej. W 2022 roku gdańską lekturą była „Talita” Pawła Huellego, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacery literackie, spektakl muzyczny z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin autora.

W tym roku gdańszczanie i gdańszczanki mogli wybierać lekturę roku spośród dwóch pozycji. Były to „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer oraz „Nieczułość” Martyny Bundy. Pierwsza tura głosowania miała miejsce podczas Gdańskich Targów Książki we wrześniu, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty z wybraną przez siebie lekturą do specjalnie przygotowanej urny na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Druga tura plebiscytu odbyła się online. Została zainaugurowana przez prezydent Aleksandrę Dulkiewicz podczas konferencji prasowej w miejskiej bibliotece. Głosy można było oddawać od 28 lutego do 14 marca. Jak się dowiadujemy, „Nieczułość” była niekwestionowana faworytką w obu turach: w pierwszej zdobyła 58% głosów, a w drugiej 70% głosów.

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy. Opublikowana w 2017 roku przez Wydawnictwo Literackie książka otrzymała Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” oraz Gryfię, była też nominowana do Nike, Conrada, oraz Nagrody Literackiej Gdynia, z kolei francuski przekład otrzymał nagrodę czytelników La Grande Ourse. Powieść opowiada o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum one: Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu. Na podstawie książki powstał spektakl w gdańskim Teatrze Wybrzeże.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, która koordynuje akcję „Gdańsk Czyta”, zapowiada organizację wydarzeń związanych z „Nieczułością”. O planach instytucja będzie informować na swojej stronie internetowej.

[am]
fot. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku


Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy