W piątek w Gdańsku okolicznościowe spotkanie z okazji 65. urodzin Pawła Huellego

5 grudnia 2022

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury organizują uroczysty jubileusz 65. urodzin Pawła Huellego. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 9 grudnia, o godz. 18:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku.

W rozmowie z jubilatem wezmą udział wybitni znawcy twórczości Huellego. Wymianę myśli na temat jego dramatów poprowadzi Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, natomiast o prozie rozmawiać będzie Krzysztof Czyżewski, pisarz, reżyser, animator kultury oraz dyrektor Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”. Uroczystość poprowadzi Agnieszka Michajłow.

Jak przekazuje Aleksandra Grochowska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, spotkanie będzie okazją do złożenia życzeń gdańskiemu pisarzowi, który świętuje też 35-lecie powieściowego debiutu. Wstęp na uroczystość możliwy będzie tylko na zaproszenia. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie można odebrać w Czytelni Biblioteki Głównej (przy ul. Targ Rakowy 5/6).

Paweł Huelle to prozaik, poeta, dramaturg, autor scenariuszy i esejów, nierozerwalnie związany z Gdańskiem i Pomorzem. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Debiutował w 1987 roku, wydając powieść „Weiser Dawidek”, która w 2001 roku doczekała się ekranizacji w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.

Huelle jest autorem poczytnych powieści, zbiorów opowiadań, dramatów oraz książek poetyckich. Jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków. W swojej 35-letniej karierze literackiej zdobył Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport „Polityki”, Pomorską Nagrodę Literacką i Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP, obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego pisma „Bliza”, a także jest związany z Teatrem Miejskim w Gdyni. Mieszka i tworzy w Gdańsku.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia