755 książek powalczy o nominacje w 17. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

16 lutego 2024

Organizatorzy 17. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy poinformowali, że do tegorocznej edycji stołecznego wyróżnienia zgłoszono 755 książek. Spośród nich jury wybierze tytuły, którym przyzna nominacje w pięciu kategoriach: „proza”, „poezja”, „literatura dziecięca”, „komiks i powieść graficzna” oraz „książka o tematyce warszawskiej”.

Najwięcej zgłoszeń tradycyjnie było w kategorii „proza” – 293 książki. Nadesłano również 212 tomów poezji i 149 książek w kategorii „literatura dziecięca”. 75 tytułów ubiegać się będzie o nominację w kategorii „książka o tematyce warszawskiej”, a w najmłodszej kategorii – „komiks i powieść graficzna” – zgłoszono 37 publikacji. Łącznie wydawnictwa oraz czytelnicy zgłosili 755 książek, kilka z nich w więcej niż jednej kategorii.

Na czele kapituły Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, która będzie wyłaniać nominowanych i laureatów, stoi Justyna Sobolewska, a w skład gremium wchodzą: Maciej Jakubowiak (sekretarz), Jarosław Klejnocki, Anna Kramek-Klicka, Piotr Sadzik, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy przyznawana jest od 2008 roku, ale jej historia sięga czasów przedwojennych. Zadaniem kapituły jest docenienie współczesnych ludzi pióra. Tytuły wyróżnione nagrodą to najlepsza polska literatura, po którą warto sięgnąć. Wśród laureatów i laureatek znajdziemy m.in. Wiesława Myśliwskiego, Ewę Lipską, Łukasza Orbitowskiego, Justynę Bednarek, Annę Bikont, Jakuba Żulczyka i wielu innych.

W 2023 roku uhonorowani zostali: Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (proza), Kamila Janiak za tom „miłość” (poezja), Anna Taraska i Dominika Czerniak-Chojnacka za „Dwa słowa” (literatura dziecięca), Konrad Niemira za publikację „Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie” (książka o tematyce warszawskiej) oraz Daniel Odija i Wojciech Stefaniec za album „Rege” (komiks i powieść graficzna). Tytuł warszawskiego twórcy za całokształt twórczości otrzymał Paweł Dunin-Wąsowicz.

Z listą wszystkich książek zgłoszonych do 17. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy można zapoznać się, klikając tutaj.

Warszawa jest organizatorem konkursu i fundatorem nagród pieniężnych. Nagrodę wspierają portale czytelnicze Lubimyczytać.pl i Booklips.pl oraz internetowy magazyn kulturalny Dwutygodnik.com.

[md]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy