James Franco zekranizuje „W niepewnym boju” Steinbecka

12 lutego 2015

franco-w-niepewnym-boju
Aktor i reżyser James Franco ponownie sięga po klasykę literatury. Projektem, którego realizacji podejmie się w tym roku, będzie adaptacja powieści Johna Steinbecka „W niepewnym boju”.

Do swego nowego filmu Franco zgromadził gwiazdorską obsadę. W ekranizacji zobaczymy m.in. Selenę Gomez, Vincenta D’Onofrio, Roberta Duvalla, Eda Harrisa, Bryana Cranstona i Danny?ego McBride. Ze scenariusz odpowiada Matt Rager, który współpracował już z Franco przy adaptacji „Kiedy umieram” Faulknera. Zdjęcia do filmu rozpoczną się w marcu.

Wydana w 1936 roku powieść Steinbecka to pierwsza część trylogii opisującej losy wędrownych pracowników sezonowych w czasie Wielkiego Kryzysu (następne to: „Grona gniewu” oraz „Myszy i ludzie”). Polskim przekładem książki możemy cieszyć się dopiero od października ubiegłego roku, kiedy to wydawnictwo Prószyński i S-ka opublikowało „W niepewnym boju” w jednym tomie z krótką powieścią „Księżyc zaszedł”.

„W niepewnym boju” opowiada o strajku wędrownych pracowników sezonowych w kalifornijskich sadach. Buntują się przeciwko wyzyskującym ich chciwym sadownikom, a ich eskalująca złość wkrótce wymyka się spod kontroli i przeistacza w niebezpieczny fanatyzm. Głównym bohaterem książki jest młody człowiek, Jim Nolan, który poszukując celu w życiu, odnajduje powołanie w roli przywódcy robotników.

W ostatnich latach reżyserskie projekty hollywoodzkiego aktora coraz częściej obracają się wokół literatury. Franco zrealizował już filmy na podstawie „Dziecięcia bożego” Cormaca McCarthy?ego i „Kiedy umieram” Williama Fulknera. Po długich bataliach sądowych na dystrybucję czeka już „Bukowski”. Pierwsze pokazy na festiwalach filmowych miał również obraz „Wściekłość i wrzask” na podstawie Faulknera.

[am]
fot. Tara Giancaspro
źródło: Hollywood Reporter

Tematy: , , , ,

Kategoria: film