banner ad

Pierwszy fragment ekranizacji powieści „Wściekłość i wrzask” Williama Faulknera

4 września 2014

wscieklosc-i-wszask-film-1
W piątek 5 września na Festiwalu Filmowym w Wenecji James Franco po raz pierwszy pokaże publicznie swój nowy film ? ekranizację powieści Williama Faulknera „Wściekłość i wrzask”. Wszyscy, którzy nie mogą pojawić się jutro na północy Włoch, mają możliwość zobaczyć przedsmak tego, co ich czeka niebawem na ekranie, w krótkim, jednominutowym fragmencie filmu, który udostępniono w sieci.

„Wściekłość i wrzask” uchodzi za jedną z najwybitniejszych powieści Williama Faulknera. Zajęła 34. miejsce na liście 100 najważniejszych książek XX wieku według francuskiego dziennika „Le Monde” i odegrała znaczącą rolę w przyznaniu autorowi w 1949 roku Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Książka opowiada o upadku rodu Compsonów, niegdyś dumnej, arystokratycznej rodziny z Południa. W ciągu trzydziestu lat Compsonowie popadają w ruinę finansową, tracą wiarę w Boga i poszanowanie w mieście, a wielu z nich umiera tragicznie. Pisana m.in. z wykorzystaniem strumienia świadomości, prowadzona nieliniowo z punktu widzenia trzech narratorów i obserwatora zewnętrznego powieść na pewno stanowiła wyzwanie przy przenoszeniu na ekran filmowy, jednak Franco zapewnia, że pozostał wierny duchowi książki. Reżyser twierdzi nawet, że zmiany w czasie i narracji są na ekranie o wiele łatwiejsze w odbiorze.

W filmie obok samego Franco zagrali tacy aktorzy, jak Tim Blake Nelson, Joey King, Ahna O’Reilly, Seth Rogen, Scott Haze i Jon Hamm.

wscieklosc-i-wszask-film-2

„Wściekłość i wrzask” to już druga po „Kiedy umieram” ekranizacja prozy Faulknera, jakiej podjął się znany do niedawna głównie jako aktor James Franco. „Z jakiegoś powodu wciągnęła mnie literatura Południa” ? powiedział w zeszłym roku w rozmowie z „Deadline”, wyjaśniając, że jako dla aktora daje mu ona możliwość wcielenia się w „niesamowite postacie”, zaś jako przed filmowcem stawia „wyzwanie, aby spróbować znaleźć filmowy odpowiednik sposobu, w jaki książka została napisana”. Poza tym, przy niskim budżecie, jaki udaje mu się zebrać na swoje produkcje (od 1 do 3 milionów dolarów), nie czuje tego rodzaju presji, jak przy „Strażnikach Galaktyki”.

Pierwszy pokaz filmu odbędzie się jutro na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Data wejścia obrazu do kin nie jest jeszcze znana.

Poniżej możecie zobaczyć jednominutowy fragment filmu „Wściekłość i wrzask” w reżyserii Jamesa Franco:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film