Hillary Mantel otrzymała tytuł szlachecki

12 lutego 2015

mantel-dama
Hilary Mantel otrzymała z rąk Księcia Walii tytuł Damy za zasługi dla literatury. Uroczystość nadania szlachectwa odbyła się w miniony piątek w Pałacu Buckingham.

Wręczając medal, książę Karol zamienił z autorką kilka słów, których kamery nie zdołały wychwycić. Mantel wyjaśniła później w rozmowie z dziennikarzami, że książę powiedział, iż ogląda serial telewizyjny na podstawie „W komnatach Wolf Hall”, uważa, że jest dobrze zrealizowany i bardzo mu się podoba.

Wiadomość o przyznaniu 62-letniej pisarce tytułu szlacheckiego wywołała w brytyjskiej prasie mieszane reakcje. Wypominano Mantel krytyczną wypowiedź pod adresem księżnej Kate, którą określiła „pozbawionym osobowości manekinem”. Autorka jednak zapewniła dziennikarzy po ceremonii, że jej słowa „zostały wyrwane z kontekstu” i pałac to rozumie.

Hillary Mantel urodziła się w Glossop, w Derbyshire. Studiowała prawo, następnie została pracownikiem socjalnym. Jak opowiada, pisarką postanowiła zostać z powodu rozwodu rodziców i własnej choroby. Jej pierwsza powieść, „Every Day is Mother’s Day” (z ang. „Każdy dzień jest Dniem Matki”), została opublikowana w 1985 roku. Najbardziej znana jest jako autorka cyklu historycznego (planowanego jako trylogia) o Thomasie Cromwellu, synu kowala, który stał się ministrem i doradcą króla Henryka VIII. Dwa pierwsze tomy otrzymały Nagrodę Bookera (w roku 2009 i 2012). Mantel pracuje aktualnie nad ostatnim tomem cyklu.

[aw]
źródło: ITV, Daily Mail

Tematy: ,

Kategoria: newsy