Zakończył się spór o „Bukowskiego”. Film wreszcie może trafić do dystrybucji!

4 listopada 2014

bukowski-franco-spor
Przez ostatnich kilka miesięcy los nowego filmu Jamesa Franco pt. „Bukowski” stał pod znakiem zapytania. Spór sądowy, jaki wytoczył aktorowi i reżyserowi właściciel praw do ekranizacji powieści „Z szynką raz!”, zakończył się w minioną środę, co oznacza, że niemal gotowy obraz ma wreszcie szansę znaleźć dystrybutora.

Jak donosi „The Hollywood Reporter”, w kwietniu tego roku do sądu federalnego w Kalifornii wpłynęła skarga od niejakiego Cyrila Humphrisa, który jest posiadaczem praw do ekranizacji autobiograficznej powieści Charlesa Bukowskiego „Z szynką raz!”, zarzucająca Franco bezprawne korzystanie z treści książki w powstającym filmie zatytułowanym „Bukowski”.

Zgodnie z pozwem Humphris zawarł w 2009 roku umowę z aktorem i reżyserem, która miała umożliwić mu nakręcenie ekranizacji książki. Prawa z tytułu umowy wygasły jednak do końca 2010 roku, natomiast Franco nie zrezygnował z realizacji filmu, twierdząc, że nie jest on już adaptacją powieści, lecz biografią, a fakty biograficzne nie mogą być objęte prawami autorskimi. Prawnicy Humprisa zwracali jednak uwagę na to, że ciąg faktów przedstawiony w twórczy sposób (czyli powieść „Z szynką raz!”) jest chroniony prawem, zaś w „Bukowskim” pojawia się wiele dialogów bezpośrednio wziętych z książki.

Prawnicy Franco przyjmowali różne taktyki obrony. Poddawali nawet w wątpliwość prawa Humphrisa do ekranizacji powieści. Przedłużający się proces szkodził filmowi, który z tego powodu nie miał nawet szansy znaleźć dystrybutora. Na szczęście spór zakończył się w minioną środę, gdy strony złożyły w sądzie dokumenty o zawarciu porozumienia. Warunki ugody są poufne, ale dla wielbicieli twórczości Bukowskiego informacja ta oznacza jedno: film wreszcie ma szansę trafić na ekrany kin!

Zdjęcia z planu ?Bukowskiego? możecie zobaczyć, klikając tutaj.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film