James Franco kręci „Bukowskiego” na podstawie „Z szynką raz!”

28 marca 2013


W marcu w Los Angeles ruszyły zdjęcia do filmu pt. „Bukowski”, realizowanego przez aktora i reżysera Jamesa Franco na podstawie autobiograficznej powieści Charlesa Bukowskiego „Z szynką raz!”.

Wydana w 1982 roku „Z szynką raz!” to na wpół biograficzna, przejmująca opowieść o dzieciństwie i młodzieńczych latach autora, ukazująca, jak biedny, ale wrażliwy i ambitny chłopak, na przekór despotycznemu ojcu i presji zgnuśniałego otoczenia, walczy o prawo do podążania własną drogą.

Fakt, że to właśnie James Franco przymierzył się do ekranizacji tej powieści nie powinien zbytnio dziwić, gdyż aktor i reżyser od dawna wymienia „Z szynką raz!” wśród swoich ulubionych powieści. „[Bukowski] jest zabawny i szczery. Jest brzydki i wie o tym. Jest wrażliwy. Jest ordynarny i nie przejmuje się tym. Tak często był poniewierany fizycznie i przez krytykę, że może znieść wszystko. Ta książka jest jedną z najzabawniejszych i najbardziej poruszających powieści o dzieciństwie, jaką czytałem” – wyznał Franco w rozmowie z „The Daily Beast”.

W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w tym miesiącu w Los Angeles, zobaczymy m.in. Tima Blake’a Nelsona („Bracie, gdzie jesteś?”), który wcieli się w agresywnego ojca przyszłego pisarza. W roli matki Charlesa, Kathariny, zobaczymy znaną z serialu „Beverly Hills 90210” Shannen Doherty. Film, podobnie jak książka, rozgrywa się w trakcie szeregu lat, które ukształtowały autora, dlatego w tytułową postać wcieli się dwóch aktorów (w tym Jacob Loeb widoczny na zdjęciu u góry).

Przy realizacji obrazu Jamesa wspomaga młodszy brat, Dave Franco, który również uważa „Z szynką raz!” za jedną ze swoich ulubionych książek wszech czasów. „To jak spełnienie marzeń” – powiedział w jednym z wywiadów, dodając: „Materiał Bukowskiego jest dość mroczny i nie będzie to film, który przemawia do szerokiej publiczności.”

Data premiery „Bukowskiego” nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że film wstępnie zapowiadany jest na 2014 rok. Wcześniej na ekrany powinny trafić m.in. dwie inne ekranizacje firmowane nazwiskiem Jamesa Franco – „Dziecię Boże” na podstawie powieści Cormaca McCarthy’ego (film jest obecnie na etapie postprodukcji) i „Kiedy umieram” na podstawie powieści Williama Faulknera. Czyżby Franco wyrastał na jednego z najbardziej oczytanych aktorów i reżyserów w Hollywood?

Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć Jamesa Franco i aktorów podczas pracy na planie „Bukowskiego”:Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film