Guillaume Nicloux nakręci miniserial na podstawie „Uległości” Houellebecqa

16 stycznia 2019


Reżyser Guillaume Nicloux zamierza nakręcić miniserial na podstawie kontrowersyjnej powieści „Uległość” Michela Houellebecqa. Projekt ma być francusko-niemiecką koprodukcją.

Nicloux napisał scenariusz wspólnie z dwójką specjalistów od seriali, Nathalie Leuthrau (z którą współpracował już ostatnio przy „Il était une seconde fois”) i Victorem Rodenbachem („Les Grands”, „Double vie”). Za produkcję odpowiadają niemiecka firma Maze Pictures i francuska Incognita Films.

W „Uległości” Houellebecq przedstawił wizję niedalekiej przyszłości Francji, gdzie władzę nad krajem przejmują islamiści. Głównym bohaterem jest François, wykładowca literatury w średnim wieku, który przeżywa kryzys egzystencjalny. Jego życie zmienia się, gdy w ogólnokrajowych wyborach triumf odnosi Partia Muzułmańska. François zostaje zmuszony do ponownego przeanalizowania swoich przekonań.

Guillaume Nicloux to reżyser, którego nazwisko w ostatnim czasie coraz częściej pojawia się w kontekście Michela Houellebecqa. Filmowiec już trzykrotnie zatrudniał pisarza do swoich filmów w roli aktora. Najpierw w epizodycznej roli w filmie telewizyjnym „L’Affaire Gordji, histoire d’une cohabitation” z 2012 roku. Potem mogliśmy oglądać go w „Porwaniu Michela Houellebecqa” (2014) inspirowanym tajemniczym zniknięciem autora trzy lata wcześniej, podczas trasy promującej książkę „Mapa i terytorium”. Na ten rok szykuje się ich kolejna wspólna produkcja ? komedia „C?est extra”, w której Houellebecq występuje obok Gérarda Depardieu.

W Polsce powieść „Uległość” ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. Również ta oficyna opublikuje najnowszą powieść pisarza, „Serotoninę”.

[am]
fot. ActuaLitté/Flickr
źródło: Fuffington Post/FR, CineEuropa

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film