Chorwacja: spektakl na podstawie powieści Houellebecqa odwołany ze względów bezpieczeństwa

15 maja 2015

sztuka-Houellebecqa-odwolana
Spektakl na podstawie powieści „Cząstki elementarne”, który miał być zaprezentowany na tegorocznym Letnim Festiwalu w Dubrowniku, został zdjęty z afisza. Chorwackie MSW uznało sztukę za „stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa” i zabroniło jej wystawienia.

O decyzję MSW poprosiły władze Dubrownika mające wątpliwości odnośnie prezentowania dorobku Houellebecqa na festiwalu. Przewodniczący Regionu Dubrovnik-Neretva, Nikola Dobroslavic, powiedział: „ostrzegano nas, że on był kontrowersyjny i czynił obraźliwe komentarze w kierunku islamu.(?) Nie chcieliśmy zaakceptować ani finansować programu, który mógłby obrazić naszych współobywateli”.

Chorwaccy artyści są oburzeni decyzją władz. „Skandaliczna i niepokojąca” ? tak określiła ją reżyserka teatralna Mani Gotovac, dodając, że władze cenzurują dzieło, które „grane jest w Paryżu od lat? to jest katastrofa”. Nie mniej zdumiony jest szef festiwalu, Ivan Medo Bogdanovic, który zauważył, że sztuka ta „nie zajmuje się kwestiami religijnymi, ale raczej kryzysem zachodnich społeczeństw liberalnych w kontekście miłości i relacji mężczyzny i kobiety”.

Z 4,2 milionów Chorwatów prawie 90% to katolicy, muzułmanie stanowią jedynie 1,5% społeczeństwa. Większość muzułmanów na Bałkanach jest umiarkowana, ale już prawie 600 z nich dołączyło do dżihadystów w Syrii i Iraku.

Houellebecq od lat znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat islamu. W swej najnowszej powieści pt. „Uległość” opisuje Francję w 2022 roku rządzoną przez muzułmanów.

[aw]
źródło: AFP

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy, teatr