Szkoła przekształciła ściany korytarza w gigantyczne okładki książek. Chce zachęcić uczniów do czytania i dyskutowania o literaturze również poza salami lekcyjnymi

16 stycznia 2019


Kiedy uczniowie liceum publicznego w miejscowości Mundelein w stanie Illinois powrócili na zajęcia lekcyjne po przerwie świątecznej, odkryli, że ściany ich szkoły ozdobiono okładkami znanych i lubianych książek. Dyrekcja chce w ten sposób zachęcić swych podopiecznych do czytania książek i dyskutowania o nich również poza salami lekcyjnymi.

Okładki książek wykonane są z winylowej fototapety. Do oklejania wybrano krótkie ścianki działkowe, dzięki czemu prace wyglądają niczym gigantyczne książki. Umieszczono je obok trzech sal do nauki języka angielskiego.

Liceum wyjaśnia, że za pomysłem Ryana Bucka, jednego z trzech nauczycieli angielskiego, stała chęć zmotywowania uczniów do czytania i rozmawiania o książkach nie tylko na zajęciach. „Zwykle ma to miejsce w salach lekcyjnych, ale teraz rozmowy o książkach między uczniami odbywają się nawet na korytarzach, kiedy widzą okładki dzieł, które przeczytali” ? mówił w rozmowie z BBC rzecznik prasowy szkoły, Ron Girard.

Dokonując selekcji książek, których okładki miały zdobić ściany, zwracano uwagę na to, żeby były to pozycje znane i lubiane zarówno przez nauczycieli, jak i uczniów. Wybrano sześć tytułów: „Wichrowe wzgórza” Emily Brontë, „Nie opuszczaj mnie” Kazuo Ishigury, „Urodzonych biegaczy” Christophera McDougalla, „All American Boys” Jasona Reynoldsa i Brendana Kiely’ego, „Beartown” Fredrika Backmana i „October Morning: A Song for Matthew Shepard” Lesléi Newman.

Od momentu ponownego otwarcia szkoły po Nowym Roku, zdjęcia ścian szkoły obiegły cały świat. Na profilu liceum na Facebooku pojawiło się wiele komentarzy nauczycieli i administratorów szkolnych, którzy chcą skopiować ten pomysł u siebie. Są też tacy, którzy już wcześniej zastosowali podobne rozwiązania, przemalowując na przykład szafki szkolne tak, by wyglądały jak okładki książek Tolkiena lub sagi o Harrym Potterze. Bo żeby w świecie oferującym tak wiele bodźców uczniowie żyli literaturą, muszą nią być otoczeni.

[am]
fot. Mundelein High School/Facebook, Nate Djupstrom
źródło: BBC, Inquirer

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy