Salon zdobywców – wrocławskie spotkania z laureatami polskich nagród literackich z 2020 roku w wersji online, a być może również w tradycyjnej formie

15 lutego 2021

W marcu Wrocław odwiedzą laureatki i laureaci wszystkich najważniejszych polskich nagród literackich przyznanych w ubiegłym roku. Będzie to powrót do spotkań z pisarzami z cyklu „Salon zdobywców”. Rozmowy będą transmitowane na żywo w sieci, ale jeśli sytuacja na to pozwoli – czytelnicy będą mogli pojawić się również w Klubie Proza, gdzie odbywać się będą wydarzenia.

„Salon zdobywców” od 2018 roku stał się tradycyjnym elementem grudniowych Wrocławskich Targów Dobrych Książek i stanowił swoiste podsumowanie sezonu nagród literackich w Polsce. Gośćmi cyklu byli do tej pory m.in.: Anna Bikont, Paweł Sołtys, Julia Fiedorczuk, Małgorzata Lebda, Zyta Rudzka czy Marcin Wicha. W grudniu 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 ani targi książki, ani „Salon zdobywców” nie mogły się odbyć, ale do rozmów z autorkami i autorami najlepszych ubiegłorocznych książek mamy okazję wrócić w marcu.

Pandemiczna odsłona „Salonu zdobywców” została pomyślana jako trzy osobne wieczory – 9, 14 i 30 marca. Michał Nogaś oraz Irek Grin porozmawiają ze zdobywczyniami i zdobywcami następujących nagród literackich w 2020 roku: Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, Nagrody Conrada, Paszportu „Polityki”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Nike, Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 9 marca o godz. 19:00. Będzie to rozmowa z Dorotą Kotas (laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada), Barbarą Sadurską (laureatką Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza) oraz Dominiką Słowik (laureatką Paszportu „Polityki”). Z kolei w niedzielę 14 marca o godz. 17:00 zaplanowano spotkanie z Łukaszem Orbitowskim (laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy) i Radkiem Rakiem (laureatem Nagrody Literackiej Nike). 30 marca o godz. 19:00 cykl zakończą Agnieszka Dauksza (laureatka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz) i Katarzyna Kobylarczyk (laureatka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki).

Wszystkie spotkania będzie można śledzić na żywo podczas transmisji z Klubu Proza na Facebooku m.in. Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławskich Targów Dobrych Książek oraz na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl. Ponadto – jeśli tylko pozwolą na to przepisy związane z organizacją wydarzeń kulturalnych – organizatorzy przewidują udział publiczności dla tych, którzy chcieliby w spotkaniach uczestniczyć osobiście. Informacje na temat zapisów zostaną podane 25 lutego na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury. Udział publiczności w spotkaniach odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym.

[am]
fot. (1) Radka Raka: Mikołaj Starzyński, (2) Dominiki Słowik: Wojciech Karliński, (3) Łukasza Orbitowskiego: Max Pflegel/WDL

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia