Włoski artysta narysował ołówkami długą na 97 metrów ilustrację do „Boskiej komedii”

15 lutego 2021

Pochodzący z Turynu we Włoszech artysta Enrico Mazzone spędził ponad pięć lat, rysując ołówkami gigantyczną ilustrację do „Boskiej komedii” na arkuszu papieru o długości 97 metrów i szerokości 4 metrów. Praca powstała w hołdzie dla Dantego Alighieri. W tym roku obchodzona jest we Włoszech 700. rocznica śmierci pisarza.

Wykonanie tak dużego dzieła wymagało nie tylko ogromnej ryzy papieru ważącej 300 kilogramów, ale też ponad 1000 ołówków i tytanicznego wysiłku. Arkusz o takich rozmiarach trzeba było rozkładać na podłodze. Oznacza to, że Mazzone mógł rysować jedynie w pozycji leżącej na brzuchu. W ten sposób, podpierając się poduszką, spędzał po 11 godzin dziennie.

Format papieru wymagał specjalnych warunków do pracy. Artysta potrzebował zadaszonego pomieszczenia, w którym można by jak najdalej rozwinąć tworzone dzieło. Pracował w wielu miejscach: na dworcach autobusowych, w magazynach, domu kultury, zadaszonym targowisku. Przez cały ten czas praktycznie nigdy nie był w stanie rysować na w pełni rozpostartym arkuszu.

Mazzone postanowił zaprezentować całą „Boską komedię” w formie jednej długiej sekwencji. Z uwagi na ograniczenia związane z przestrzenią kontynuował dzieło na takiej zasadzie, jakby montował film, scena po scenie, klatka po klatce.

Technika, stosowana przez artystę, imitowała litografię. Do wykonania ilustracji Mazzone stosował ołówki grafitowe. Nieustannie stukał nimi w arkusz. Dzięki temu powstawała ogromna kropkowana siatka, która pozwoliła uzyskać efekt światłocienia.

Pomysł na projekt narodził się w 2015 roku w małej miejscowości Rauma w Finlandii, gdzie artysta przebywał, pracując nad wielkoformatową ilustracją do „Kalevali”. Inspiracja pojawiła się, gdy biegał po lesie, który przypominał mu opisy Dantego z XIII pieśni „Boskiej komedii”. Lokalna firma papiernicza Upm podarowała mu rolkę papieru. To właśnie w Finlandii powstała duża część prac. Gdy wybuchła pandemia koronawirusa, Mazzone postanowił wrócić do Włoch, by być bliżej rodziny. Tu też, dokładnie w Rawennie, gdzie zmarł Dante, dokończył w połowie stycznia 2021 roku swoje dzieło.

Ilustracja została zdigitalizowana i zostanie udostępniona publiczności online. Teraz trwają przygotowania do tego, by można było odpowiednio zaprezentować oryginał. Architekt Mauricio Cardenas przygotował w tym celu modułową konstrukcję wykonaną z bambusa, która jest łatwa i szybka w montażu. Trzeba jeszcze znaleźć ścianę odpowiednich rozmiarów.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy