banner ad

Seria monet i znaczek pocztowy z okazji 75. rocznicy wydania we Francji „Małego Księcia”

15 lutego 2021

Z okazji 75-lecia wydania we Francji „Małego Księcia” do sprzedaży trafia seria limitowanych monet oraz znaczek pocztowy z wizerunkiem najsłynniejszego bohatera Antoine’a de Saint Exupéry’ego.

11 lutego Mennica Paryska oficjalnie zainaugurowała nową kolekcję srebrnych i złotych monet z Małym Księciem. Znajduje się na nich główny bohater w symbolice nawiązującej do książki oraz cytaty: „Narysuj mi baranka”, „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” i „Gwiazdy są przewodnikami”. Ceny monet wahają się od 75 euro za srebrną monetę o nominale 10 euro do 13 470 euro za złotą monetę o nominale 500 euro. Są też minimedale z tzw. nordyckiego złota (stop miedzi) za 5,5 euro.

Antoine de Saint Exupéry i La Poste, czyli francuska poczta, są ze sobą blisko związani. Pisarz latał w służbie pocztowej, przewożąc pocztę pomiędzy Francją i Afryką. W kwietniu La Poste uczci 75. rocznicę, wypuszczając znaczek pocztowy, który w dużym nakładzie trafi do urzędów w całym kraju. Widnieć na nim będzie Mały Książę trzymający w dłoniach sadzonkę.

W tym roku we Francji do sprzedaży trafią również gadżety, gra planszowa oraz liczne publikacje poświęcone „Małemu Księciu”, w tym wznowienie faksymile rękopisu książki, edycje kolekcjonerskie, kolorowanki. Przygotowano również liczne wydarzenia okolicznościowe. Tak szeroko zakrojone plany nie powinny dziwić. „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to jedna z najbardziej znanych książek na świecie. Przetłumaczona została na ponad 220 języków i sprzedana w ponad 134 milionach egzemplarzy. Choć jest dziełem francuskiego pisarza, to po raz pierwszy ukazała się po angielsku i francusku w Stanach Zjednoczonych w 1943 roku, ponieważ kolaborująca z Niemcami Francja Vichy zakazała jej publikacji. W rodzimym kraju Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Małego Księcia” opublikowano dopiero w 1946 roku, już po tragicznej i zagadkowej śmierci autora.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy