Yang Lian laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im Zbigniewa Herberta 2024

12 marca 2024

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureata tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią Yang Liana, wybitnego poetę chińskiego, działacza na rzecz wolności słowa.

Yang Lian to chiński poeta urodzony w 1955 roku w Bernie (Szwajcaria), dorastający w Pekinie (Chiny), a obecnie mieszkający w Berlinie (Niemcy). Należy do najważniejszych reprezentantów tzw. Mglistych Poetów, czyli twórców, którzy od lat 70., pisząc w modernistycznej poetyce, przemycali w swojej twórczości to, co oficjalnie było zakazane po Chińskiej Rewolucji Kulturalnej.

Fundacja im. Zbigniewa Herberta informuje, że poezja tegorocznego laureata jest bliska Herbertowskiemu rozumieniu sztuki poprzez twórcze nawiązania do tradycji i nieustanny dialog z dawną poezją. Jak pisał Ai Weiwei, poezja Yang Liana „jest rygorystycznie i precyzyjnie przemyślana: łączy historię i rzeczywistość z metafizycznymi rozważaniami, warstwa po warstwie schodzi coraz głębiej, aż przekracza tradycję”.

Organizatorzy nagrody przekazali, że wychowany w Pekinie Yang Lian już we wczesnej młodości zrozumiał siłę opresji ustroju totalitarnego, gdy jako młody człowiek był zmuszony przerwać naukę, gdyż wysłano go na reedukację poprzez pracę fizyczną na prowincji. Po krwawym stłumieniu protestów na Placu Tian’anmen w 1989 roku zdecydował się na emigrację, ale nadal jest poetą chińskiego języka. Do dzisiaj pozostaje krytykiem opresyjnych rządów i rzecznikiem wolności słowa.

Konferencja, podczas której ogłoszono laureata tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.

Twórczość Yang Liana była wielokrotnie nagradzana. Ostatnio poeta otrzymał English PEN Award za swój najnowszy tom „A Tower Built Downwards”. Jego wiersze na polski tłumaczyli Joanna Krenz oraz Grzegorz Murzewicz.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta. Jej laureatami byli dotąd W.S. MerwinCharles SimicRyszard KrynickiLars GustafssonBreyten BreytenbachNuala Ní DhomhnaillAgi MiszolDurs GrünbeinYusef KomunyakaaMarianna Kijanowska oraz Tomas Venclova.

Tegorocznego laureata wyłoniło jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Krystyna Dąbrowska (Polska), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Aleš Šteger (Słowenia). Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 23 maja 2024 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z wydarzenia będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

Kilka wierszy Yang Liana możecie przeczytać w naszej czytelni.

[am]
fot. Fundacja im. Zbigniewa Herberta

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy