Wręczono Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014

15 maja 2014

Charles-Simic-warszawa
14 maja w Teatrze Polskim w Warszawie Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014. Amerykański poeta serbskiego pochodzenia otrzymał czek na 50 tysięcy dolarów oraz statuetkę. Laureat wyłoniony został przez jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Nagroda im. Zbigniewa Herberta, przyznana po raz drugi, honoruje całokształt twórczości w dziedzinie poezji.

„Jestem ogromnie wzruszona, że już po raz drugi fundacja przyznaje Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. W tym roku otrzymał ją poeta szczególny. Charles Simic swoim piórem przypomina Herberta: w jego twórczości ważna jest pamięć, doświadczenie historii, a zarazem precyzja i wrażliwość, z jaką przygląda się on poszczególnym ludziom, otaczającym go tu i teraz; patrzy na świat z poczuciem humoru i wyobraźnią” – powiedziała Katarzyna Herbert, wdowa po Poecie.

Lidia Dimkovska, macedońska poetka, eseistka i tłumaczka, wygłaszając laudację w imieniu Jury, zauważyła, że „Simic to poeta bacznie obserwujący i komentujący rzeczywistość. Jego spojrzenie na świat jest spojrzeniem humanisty, dla którego – podobnie jak dla Herberta – najważniejszy jest człowiek. Przez lata stał się wzorem dla młodszych od siebie twórców, twórcą systematycznie czytanym i komentowanym. Jego wyczucie tragedii i komizmu, środkowoeuropejskie poczucie humoru, łączące śmiech i ukryty płacz, a zarazem zakotwiczenie we współczesności, ciekawość świata sprawiają, że twórczość Simica jest unikalnym i fascynującym połączeniem kultury europejskiej i amerykańskiej”.

Laureat, odbierając nagrodę podkreślał, że polska poezja zawsze była mu bliska. Akcentował, że Polska obfituje w wielkie nazwiska twórców poezji i prozy – nazwiska, które Simic sobie bardzo ceni i podziwia. Charles Simic wyraził podziękowanie Fundacji, pani Katarzynie Herbert, Jurorom oraz sponsorowi za obdarowanie go tym wyjątkowym wyróżnieniem, a Zbigniewowi Herbertowi za pozostawiony bogaty dorobek literacki, z którego nieustannie czerpie.

Na uroczystej gali nie zabrakło przedstawicieli świata kultury, mediów, polityki i biznesu. Zgromadzeni goście mieli okazję wysłuchać wierszy Herberta w interpretacji Andrzeja Seweryna, jak również archiwalnych nagrań Przemysława Gintrowskiego – słynnego barda, legendy niezależnej kultury. Herberta wspominali także poeci: Julia Hartwig, Ryszard Krynicki, Adam Zagajewski oraz Michael Krüger. Wieczór uświetnił wreszcie występ młodej artystki Ifi Ude, polsko-nigeryjskiej piosenkarki, która przedstawiła muzyczne interpretacje poezji Zbigniewa Herberta.

Relację z uroczystości można będzie obejrzeć 15 maja o godzinie 19:00 w TVP Kultura (powtórka 16 maja o godzinie 16:00). Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim Charles Simic weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Wydawnictwo a5, które odbędzie się 15 maja o godz. 18.00 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Podczas spotkania laureat Nagrody im. Herberta wygłosi uroczysty wykład, zaś tłumaczenia jego wierszy czytać będą Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski.

Wizyta Charlesa Simica w Polsce i przyznana nagroda stały się okazja do wznowienia w nowej szacie graficznej tomu „Madonny z dorysowaną szpicbródką”. Wyboru i tłumaczenia utworów poety dokonał Stanisław Barańczak, redakcji zaś Ryszard Krynicki. W posłowiu Edward Hirsch pisze o laureacie: „Simic to kuchenny metafizyk, skory do zgrywy egzystencjalista, ironista pustki, pisarz wystawiający czułki na paradoks, zdradzający słabość do filozofii, dokazujący sceptyk-wizjoner”. Książka jest już dostępna w księgarniach i na stronie wydawnictwa.

Na zdjęciu poniżej Charles Simic i Katarzyna Herbert:

Charles-Simic-warszawa-2

fot. Fundacja im. Zbigniewa Herberta

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy