W Empiku króluje literatura young adult, kryminalna i japońska, w Kolporterze – kryminalna i obyczajowo-romansowa. Sieci podsumowują sprzedaż w pierwszym półroczu 2023 roku

28 sierpnia 2023

Literatura dla młodzieży nieustająco cieszy się powodzeniem, nie maleje ani trochę sympatia do ulubionych twórców kryminałów, coraz wyraźniej uwidacznia się również trend na literaturę japońską – tak w dużym skrócie można podsumować zakupy, jakie polscy czytelnicy poczynili w sieciach Empik i Kolporter w pierwszej połowie 2023 roku.

Empik podsumowuje trendy na rynku kultury, w tym książek, całorocznym plebiscytem Bestsellery Empiku. Nagrody tradycyjnie trafią do autorów tytułów, które najchętniej były kupowane w skali dwunastu miesięcy. Jak informuje sieć, po pierwszym półroczu widać już pewne sugestie, kto może zyskać nominację.

Moda na literaturę japońską?

W ubiegłym roku polski rynek szturmem podbiła powieść „Zanim wystygnie kawa” autorstwa japońskiego pisarza Toshikazu Kawaguchiego. Wygląda na to, że polscy czytelnicy zafascynowali się literaturą z Kraju Kwitnącej Wiśni. W pierwszej piątce w kategorii „Literatura piękna” znalazła się kontynuacja tego bestsellera – „Opowieści z kawiarni. Zanim wystygnie kawa. Tom 2” (wyd. Relacja) oraz dwie inne książki twórców pochodzących z Japonii: „Fotograf utraconych wspomnień” Sanaki Hiiragi (wyd. Relacja) i „O kocie, który ratował książki” Sosuke Natsukawy (wyd. Flow Books).

Powyższe trzy pozycje niebawem doczekają się solidnej konkurencji. 11 października nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się japoński bestseller „Pójdę sama” autorstwa Chisako Wakataki w tłumaczeniu Dariusza Latosia. To ciepła i spokojna opowieść o odkrywaniu siebie, która została wyróżniona prestiżową Nagrodą im. Akutagawy.

W pierwszym półroczu w Empiku świetnie sprzedawały się także „Sydonia. Słowo się rzekło” Elżbiety Cherezińskiej (wyd. Zysk i S-ka) i „Cudowne lata” Valérie Perrin (wyd. Albatros), która wcześniej święciła tryumfy książką „Życie Violette”.

(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

Sprawdzone nazwiska w kryminale

Zestawienie najchętniej wybieranych premierowych kryminałów dowodzi, że fani gatunku należą do najbardziej lojalnych czytelników. W pierwszym półroczu kupowano książki pisarzy z wieloma hitami na koncie. W TOP5 znalazły się więc tytuły: B.A. Paris, Remigiusza Mroza, Katarzyny Puzyńskiej, Pauliny Świst, a także szwedzkiego duetu Camilla Lackberg-Henrik Fexeus.

W literaturze obyczajowej królują romanse, lecz w zestawieniu najpopularniejszych tytułów znalazł się także „Atlas. Historia Pa Salta. Siedem sióstr” (wyd. Albatros). Wyczekiwany finał jednej z najbardziej poczytnych serii ostatnich lat ukazał się po śmierci jej twórczyni, Lucindy Riley, i został dokończony przez syna autorki, Harry’ego Whittakera.

Polska literatura dla młodzieży i dzieci

W pierwszym półroczu wciąż ogromną popularnością cieszyła się literatura young adult. Co ciekawe, młodzi czytelnicy najczęściej wybierają twórczość polskich autorek. Seria „Rodzina Monet” Weroniki Anny Marczak nie ma sobie równych – od stycznia żaden inny tytuł nie mógł choćby zagrozić pozycji „Królewny” (wyd. You&YA), czyli pierwszej części drugiego tomu cyklu. Nie oznacza to jednak, że był to jedyny hit wydawniczy, po który sięgnęły dziesiątki tysięcy nastolatków. Rzeszę fanów zdobyła pierwsza część serii „Westwood Academy” Weroniki Ancerowicz – „For Sure Not You” (Wyd. NieZwykłe) oraz powieść „Co wyszeptał nam deszcz” Joanny Balickiej (Wyd. NieZwykłe). Duży entuzjazm wzbudziły też książki „Z tej strony Sam” Dustina Thao (wyd. Prószyński i S-ka) oraz „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia” Benjamina Alire Sáenza (wyd. We Need YA).

Rodzice wciąż chętnie wybierają dla swoich pociech serie, które od lat darzą zaufaniem. Dzieci poznają świat z rezolutną Basią, dociekliwym Stasiem Pętelką, barwną Kocią Szajką oraz ukochanymi skarpetkami. Justyna Bednarek niedawno zaprezentowała kontynuację „Sekretnej historii ludz… skarpetek” (wyd. Poradnia K.), która może przynieść jej kolejną nominację w plebiscycie Empiku. Niewątpliwą ciekawostką w zestawieniu pierwszej piątki w kategorii „Literatura polska dla dzieci” jest biografia piłkarza „Mbappé. Nowy książę futbolu” autorstwa duetu Yvette Żółtowska-Darska i Jacek Sarzało.

Książkowe wybory klientów saloników Kolportera

Książki są również nieodłączną częścią oferty saloników Kolportera. Klienci tej sieci najchętniej sięgali po to, co cieszy się największą popularnością, a więc beletrystykę, literaturę kryminalną i obyczajowo-romansową. W zestawieniu sprzedaży za okres od stycznia do czerwca 2023 roku dominują książki polskich autorów.

(kliknij w grafikę, żeby powiększyć)

„W zestawieniu aż trzy pozycje zajmują książki Katarzyny Bondy. I również na początku drugiego półrocza jej książki są chętnie wybierane przez klientów. Od lat popularnością cieszą się także książki Remigiusza Mroza. Każda jego nowa pozycja staje się bestsellerem. Spośród autorów kryminałów i thrillerów na uwagę zasługuje twórczość Wojciecha Chmielarza czy Marka Stelara. Ich publikacje niejednokrotnie były w miesięcznych rankingach TOP10 sprzedaży. Klienci chętnie kupowali także thrillery Krystyny Mirek, która jest znana głównie z twórczości książek obyczajowych” – podsumowuje Ewelina Szybińska, starsza specjalistka ds. produktu w Pionie Handlowym Kolportera. „Nie zapominajmy o zagranicznych autorach. Dobrze w salonikach sprzedawały się książki Jo Nesbø, Stephena Kinga, Lucindy Berry czy Sue Watson” – dodaje.

Na uwagę zasługują także książki z kategorii „literatura obyczajowa i romans” – tu również kupowano tytuły bardzo wielu polskich twórców, takich jak Anna Karpińska, Agnieszka Jeż, Tanya Valko, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Magdalena Witkiewicz, Krystyna Mirek, Magdalena Kordel, Paulina Świst. Z zagranicznych pozycji na wyróżnienie zasługuje twórczość Danielle Steel i Nicholasa Sparksa.

W ofercie saloników Kolportera znajdują się także książeczki dla dzieci. „Z naszych analiz wynika, że klienci chętnie wybierają dzieciom pozycje pomagające kształtować zdolności psychomotoryczne oraz przestrzenne, rozwijać umiejętność logicznego myślenia oraz koncentracji, a także ćwiczyć motorykę małą” – wyjaśnia Szybińska.

Na załączonych grafikach przedstawiono najlepiej sprzedające się książki pierwszego półrocza 2023 roku w sieciach Empik i Kolporter.

[am]
fot. (1) Empik, (2) Kolporter

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy