banner ad

Zmarła Lucinda Riley, autorka cyklu „Siedem sióstr”

12 czerwca 2021

Lucinda Riley, która zyskała popularność na całym świecie za sprawą serii „Siedem sióstr”, zmarła w piątek 11 czerwca. Pisarka od czterech lat chorowała na raka.

Wiadomość o śmierci przekazała mediom rodzina autorki. „Z wielkim smutkiem musimy wam przekazać, że Lucinda zmarła dziś rano w spokoju, otoczona swoją rodziną, która była dla niej tak ważna. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to ogromny szok dla większości ludzi, którzy nie byli świadomi, że Lucinda od czterech lat walczyła z rakiem. W ciągu tych czterech lat napisała pięć powieści, a w tym tygodniu 'Zaginiona siostra’ jest numerem 1 na listach bestsellerów na całym świecie” – czytamy w piątkowym oświadczeniu.

Pisarkę pożegnał również jej polski wydawca. „Długo zmagała się z chorobą i dzielnie walczyła do końca. Lucinda wywarła ogromny wpływ zarówno na życie tych, którzy znali ją bezpośrednio, jak i tych, którzy choć nigdy jej nie spotkali, kochali pisane przez nią historie… Emanowała miłością i dobrocią we wszystkim, co robiła, i niezmiennie wszystkich nas inspirowała. Z ogromnym żalem przyjmujemy wiadomość o jej śmierci, wiemy, jak bardzo Lucinda kochała swoich bliskich, czytelników i życie, z którego czerpała radość, i umiała cieszyć się każdą chwilą. Wiemy jednak, że Lucinda Riley na zawsze pozostanie w naszych sercach, bo o takich ludziach i autorach nigdy się nie zapomina” – napisało w komunikacie Wydawnictwo Albatros.

Lucinda Riley urodziła się w Irlandii i pierwsze sześć lat życia spędziła w małej wiosce Drumbeg. Potem przeniosła się wraz z rodziną do Anglii i tam poszła do szkoły. Jej matka była aktorką, babcia śpiewaczką operową, a wuj szefem oświetleniowców w Operze Królewskiej w Covent Garden, dlatego – jak sama mówiła – występowanie na scenie miała we krwi, pobierała lekcje baletu i aktorstwa, a w wieku czternastu lat przeniosła się do Londynu, gdzie rozpoczęła naukę w ukierunkowanej tak szkole.

Jako szesnastolatka dostała główną rolę w serialu telewizji BBC „Historia poszukiwaczy skarbów”. Przez siedem lat grała w teatrze i telewizji. Poślubiła też aktora poznanego na planie reklamówki telewizyjnej. Gdy miała dwadzieścia trzy lata, zdiagnozowano u niej wirusa Epsteina Barra. Choroba przykuła ją do łóżka. To właśnie w nim napisała swoją pierwszą książkę pt. „Lovers and Players”. Powieść przeczytała jej przyjaciółka, a potem przekazała tekst znajomemu agentowi literackiemu. Ku zdumieniu Lucindy zaproponowano jej kontrakt na trzy książki.

Od tego czasu praktycznie co roku pisała nową powieść, która ukazywała się pod nazwiskiem Lucinda Edmonds. Po ósmej książce zdecydowała się na przerwę. Wyszła ponownie za mąż i przez kolejne siedem lat cieszyła się rolą żony i matki. W końcu jednak wróciła do pisania i stworzyła powieść, jaką sama chciała przeczytać – „Dom orchidei”. Książka sprzedała się w nakładzie 3,5 miliona egzemplarzy i trafiła na pierwsze miejsce list bestsellerów na całym świecie. Potem powstały kolejne.

Pogrążeni w rozpaczy dzielimy się z Wami smutną informacją: dziś rano zmarła jedna z naszych najukochańszych autorek -…

Opublikowany przez Wydawnictwo Albatros Piątek, 11 czerwca 2021

 
W sylwestra 2012 roku, gdy wpatrywała się w niebo, przyszedł jej do głowy pomysł na cykl powieściowy luźno oparty na mitach osnutych wokół konstelacji Siedmiu Sióstr. Książki miały opisywać podróże adoptowanych sióstr, przemierzających świat w poszukiwaniu swoich korzeni. Jak skomentowało Wydawnictwo Albatros, Lucinda Riley „odeszła szczęśliwa, że ukończyła dzieło swojego życia, sagę 'Siedem sióstr’. Nie chcąc zawieść czytelników, zdążyła nadać kształt historii ostatniej z sióstr. Pewne wątki pozostały otwarte, ale może dobrze. Niech ta historia się nie kończy. Sami dopowiedzcie jej szczęśliwe zakończenie”.

Lucinda Riley sprzedała ponad 30 milionów egzemplarzy książek na całym świecie. Jej powieści trafiły na listy bestsellerów w 25 krajach, 85-krotnie zajmując pierwsze miejsce. Wspólnie z najstarszym synem, Harrym Whittakerem, pisarka rozpoczęła niedawno pracę nad serią książek dla dzieci „The Guardian Angels”. Pierwsza z nich, „Grace and the Christmas Angel”, zostanie opublikowana w październiku 2021 roku.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy