Sapkowski, Twardoch, Orbitowski i inni opowiadają o Macieju Parowskim. Film dokumentalny „Fantastyczny Matt Parey” od 8 września w kinach

28 sierpnia 2023

Od piątku, 8 września, w kinach wyświetlany będzie film dokumentalny „Fantastyczny Matt Parey” opowiadający o ojcu chrzestnym polskiej fantastyki. Gdyby nie on, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy „Wiedźmina” czy nagrodzonej Oscarem „Katedry” Tomasza Bagińskiego. Dokument Bartosza Paducha przybliży fenomen Macieja Parowskiego oraz pozwoli dowiedzieć się, jak zapamiętali go m.in.: Andrzej Sapkowski, Szczepan Twardoch czy Łukasz Orbitowski.

Trudno wyobrazić sobie, jak polska kultura wyglądałaby dziś bez Macieja Parowskiego – redaktora odpowiedzialnego za rodzącą się sławę kilku pokoleń pisarzy polskiej fantastyki, współtwórcę jej złotego wieku. Był on cichym bohaterem drugiego planu, który wywarł ogromny wpływ na literacki rynek w naszym kraju. Jako twórca zasłynął szczególnie w roli jednego z ojców komiksowego cyklu o Funkym Kovalu, jednak swoją pisarską twórczość poświęcił na rzecz promowania i redagowania dokonań innych.

Przez wiele lat kierował tygodnikiem studenckim „Politechnik”, a potem kultową „Fantastyką” oraz „Nową Fantastyką”. To w niej ukazały się pierwsze teksty Andrzeja Sapkowskiego, Marka S. Huberatha czy Jacka Dukaja. Walczył o autorów, inspirował ich, wadził się z nimi. To właśnie on był akuszerem cyklu o Wiedźminie Geralcie. Pomoc i zaangażowanie Macieja Parowskiego przyczyniły się do powstania tego niezwykłego fenomenu kulturowego, dzięki któremu polska fantastyka odnosi dziś spektakularne sukcesy na całym świecie. Gdyby nie on, być może „Wiedźmin” nigdy by nie powstał.

Film dokumentalny „Fantastyczny Matt Parey” ma być próbą sportretowania biografii i twórczości Macieja Parowskiego, a także uchwycenia fenomenu polskiej fantastyki. Zobaczymy w nim rozmowy z najbardziej znanymi autorami literatury science fiction i fantasy, a także mnóstwo niepublikowanych dotąd archiwalnych materiałów. A do tego, za sprawą Matta Pareya, czyli komiksowego alter ego Parowskiego, będziemy mieli niepowtarzalną szansę przenieść się z czarno-białej peerelowskiej rzeczywistości do kolorowego świata fantazji i wyobraźni. Zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów będzie to fantastyczna podróż w czasie.

„Niestety, my, Polacy rzadko mówimy o swojej kulturze. Gonimy za tym, co dzieje się na Zachodzie, a marginalizujemy własne osiągnięcia. Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Dlatego gdy pojawiła się szansa na to, by przez pryzmat Macieja Parowskiego opowiedzieć o polskiej literaturze fantastycznej, stwierdziłem, że koniecznie muszę to zrobić” – komentuje Bartosz Paduch, reżyser i scenarzysta filmu.

Jak autor dokumentu przyznaje, lubi przyglądać się oddolnym, autentycznym zrywom jednostek oraz mechanizmom, jakim jesteśmy poddawani jako społeczeństwo. „’Fantastyczny Matt Parey’ jest dopełnieniem mojej trylogii, opowiadającej o kolejnym pokoleniu, które żyjąc w państwie socjalistycznym, doświadczyło zawodowo i prywatnie transformacji ustrojowej w państwo kapitalistyczne. Myślę, że poprzednie filmy tej, jak to mogę dziś nazwać, trylogii, tj. 'Totart czyli odzyskiwanie rozumu’ oraz 'Skandal. Ewenement Molesty’, trafnie sportretowały doświadczenia młodszych generacji” – zauważa Paduch.

„Każde ze środowisk i pokoleń, którym się zajmuję, różni się swoją historią, doświadczeniem, aspiracjami i celami, ale wszystkie łączy wspólny mianownik. Te trzy filmy są swego rodzaju panoramą kilku generacji Polaków, którzy chcieli powiedzieć coś od siebie, zostawić po sobie coś autentycznego, co opowiada o nas wszystkich” – dodaje.

Dokument „Fantastyczny Matt Parey” będzie wyświetlany w kinach od 8 września. Dystrybucją filmu zajmuje się Telewizja Polska. Poniżej możecie obejrzeć zwiastun produkcji:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film