banner ad

Szczepan Twardoch sprzedał już w Polsce ponad milion egzemplarzy książek

23 października 2023

Szczepan Twardoch dołączył do książkowych „milionerów”. Wydawnictwo Literackie przekazało, że łączny nakład sprzedanych w Polsce książek śląskiego pisarza przekroczył właśnie milion egzemplarzy.

„’Chołod’ – ostatnia jak dotąd powieść Twardocha ukazała się jesienią 2022 roku i spotkała się z żywym przyjęciem tak czytelników, jak i krytyki literackiej. Wysokie miejsca na listach bestsellerów i bardzo dobra sprzedaż sprawiły, że właśnie tą powieścią Szczepan Twardoch wkracza do wąskiego klubu pisarzy, mogących pochwalić się sprzedażą ponad miliona egzemplarzy swoich książek” – poinformowało Wydawnictwo Literackie.

Warto podkreślić, że na milionową sprzedaż złożyły się tytuły Szczepana Twardocha, jakie ukazały się od 2012 roku pod szyldem Wydawnictwa Literackiego we wszystkich dostępnych formatach. Autor wprawdzie już wcześniej opublikował kilka książek nakładem m.in. takich oficyn jak superNOWA, Fabryka Słów czy Wydawnictwo Dolnośląskie, ale ich nakład był nieporównanie mniejszy. To właśnie powieść „Morfina”, od której rozpoczęła się współpraca z Wydawnictwem Literackim, wyniosła Twardocha na szczyt popularności i przyniosła mu wiele wyróżnień, w tym Paszport „Polityki”.

Po „Morfinie” przyszły kolejne głośne i popularne wśród czytelników powieści: w 2014 roku pojawił się „Drach”, a następnie w 2016 roku „Król”, którego bohaterem jest Jakub Szapiro, żydowski bokser, gangster i władca przedwojennej Warszawy. Na podstawie tej drugiej książki Canal+ wyprodukował popularny serial, a na półki księgarskie trafiła serialowa edycja powieści. W 2018 roku ukazało się „Królestwo”, czyli wojenna kontynuacja „Króla”, opowiedziana z perspektywy Ryfki – kochanki Jakuba i jego syna Dawida. Lata 20. XXI wieku to kontynuacja dobrej passy – w 2020 roku ukazała się „Pokora”, a w 2022 roku „Chołod”.

Jak wylicza Wydawnictwo Literackie, „Król” to najpopularniejsza powieść Twardocha – od premiery książkę nabyło 300 tysięcy czytelników. Na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych utworów uplasowała się „Morfina” ze 153 tysiącami sprzedanych egzemplarzy, a na trzecim „Królestwo” z wynikiem 135 tysięcy egzemplarzy. Sprzedaż „Pokory” przekroczyła 106 tysięcy, natomiast najnowszy „Chołod” zbliża się do poziomu 90 tysięcy sprzedanych egzemplarzy i ściągniętych plików.

Przy okazji Wydawnictwo Literackie zapowiedziało wznowienie pierwszych, młodzieńczych powieści Twardocha, które dziś można dostać jedynie w antykwarycznym obiegu. W nowej edycji ukaże się jako pierwsza „Epifania wikarego Trzaski”, a następne w kolejności będą „Sternberg” i „Obłęd rotmistrza von Egern”.

Szczepan Twardoch jest drugim autorem, który w tym miesiącu może pochwalić się takim wynikiem. Na początku października wiadomość o przekroczeniu pułapu miliona sprzedanych egzemplarzy przekazał autor komedii kryminalnych Alek Rogoziński.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy