Wojciech Orliński z Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz”. Książka „Kopernik. Rewolucje” uznana najlepszą biografią roku

23 października 2023

Poznaliśmy laureata tegorocznej Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę w Teatrze Ziemi Rybnickiej, kapituła wskazała najlepszą biografię wydaną w Polsce w 2022 roku. Nagroda trafiła do Wojciecha Orlińskiego za książkę „Kopernik. Rewolucje” (wyd. Agora).

„Kopernik. Rewolucje” to opowieść o wielkim naukowcu pokazana w kontekście społecznym, politycznym i kulturalnym. „Otwierałam tę książkę miotana herzklekotami – czy są wzory? Modele, tabele, wykresy i bezkresy danych? I tak, i nie. Nagrodziliśmy metodę Wojciecha Orlińskiego na wybór bohatera, bohaterów i metodę pisania o tychże bohaterach” – mówiła członkini kapituły Agata Passent w laudacji wygłoszonej na cześć zwycięzcy.

Jak przyznała, Orliński podjął się misji – wydawać by się mogło – niemożliwej. „Sięga po bohatera, który być może świadomie, nie zostawia po sobie śladów – źródeł. Listów, szkiców, dzienników” – mówiła Passent, dodając późnej, że książka Orlińskiego to „trochę serial historyczny, trochę wojenny, a trochę szpiegowski – taki styl ma ta biografia, zza której spoziera na nas czasem Orliński-pisarz, a czasem Orliński-belfer, który stara się łączyć świat humanistów z matematykami, astrofizykami i historykami idei”.

Do rąk laureata trafiła statuetka „Juliusza” i nagroda pieniężna w wysokości 50 tysięcy złotych. Wojciechowi Orlińskiemu wręczył ją prezydent Rybnika Piotr Kuczera. „To moja pierwsza taka nagroda w życiu” – mówił na gali autor biografii „Kopernik. Rewolucje”. Warto dodać, że już w 2020 roku Orliński był nominowany do nagrody za jedną ze swoich wcześniejszych książek, pt. „Człowiek, który wynalazł internet”, opowiadającą o Paulu Baranie.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” została przyznana po raz pierwszy w 2016 roku. Dopiero jednak w 2019 roku wykrystalizowała się jej obecna forma i od tego czasu wręczana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim. Od tej pory otrzymali ją Aleksander Kaczorowski za książkę „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Agnieszka Dauksza za „Jaremiankę. Biografię”, Marta Grzywacz za „Naszą panią z Ravensbrück” i Artur Domosławski za „Wygnańca. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”.

W tym roku kapitała obradowała w składzie: Agata Passent, Ewa Niewiadomska, Anna Cieplak, Zbigniew Kadłubek (przewodniczący) i Tadeusz Sławek.

[am]
fot. Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz”


Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy