banner ad

Szczepan Twardoch laureatem Paszportów Polityki

15 stycznia 2013


Znamy już laureatów XX Paszportów „Polityki”. W kategorii Literatura nagrodę otrzymał autor „Morfiny” Szczepan Twardoch.

„Nagroda za powieść 'Morfina’, za odważne i szalone studium o męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej, osadzone w realiach pierwszego miesiąca niemieckiej okupacji w 1939 roku” – napisało w laudacji jury nagrody.

W tym roku wyłonienie zwycięzcy przebiegało nieco inaczej niż dotychczas. Z okazji jubileuszu kapituła postanowiła uhonorować także czytelników „Polityki”. Tych, którzy pamiętają, jak w 1993 roku Paszport odbierała Kasia Nosowska, i tych, którzy swoją przygodę z tą nagrodą dopiero zaczynają. Wybór laureatów we wszystkich sześciu kategoriach oddano więc w ręce czytelników. Spośród trójki nominowanych w kategorii Literatura, wskazanych wcześniej przez jurorów, najwięcej głosów zdobył Szczepan Twardoch.

Wręczenie Paszportów Polityki odbyło się dzisiejszego wieczora podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Opublikowana w listopadzie przez Wydawnictwo Literackie „Morfina” to opowieść o Konstantym Willemannie, warszawiaku, który jest synem niemieckiego arystokraty i spolszczonej Ślązaczki. Konstanty niewiele robi sobie z patriotycznych haseł i tradycji uświęconej krwią bohaterskich żołnierzy. Jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem. Niechętnie bierze udział w kampanii wrześniowej, a po jej klęsce również wbrew sobie zostaje członkiem tajnej organizacji. Nie chce być Polakiem, nie chce być Niemcem. Pragnie jedynie zdobyć kolejną buteleczkę morfiny i żyć swoim dawnym życiem bywalca i kobieciarza. Przed historią jednak uciec się nie da. Szczepan Twardoch w „Morfinie” osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie – wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię. „Na nudnym, szarym tle tożsamościowych dociekań polskiej literatury ostatnich lat ponura groteska Twardocha lśni niczym szlachetny kamień” –  uzasadniali nominację jurorzy Paszportów Polityki.

Szczepan Twardoch to urodzony w 1979 roku pisarz i publicysta. Felietonista Kawiarni Literackiej „Polityki”. Studiował socjologię i filozofię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Opublikował pięć powieści, m. in. „Wieczny Grunwald”, nagrodzony wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i kilka zbiorów opowiadań, ostatnio „Tak jest dobrze”, nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia. Mieszka w Pilchowicach na Górnym Śląsku.

fot. Zorro2212/Wikipedia

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy