banner ad

Rosjanie palą ukraińskie książki w obwodzie ługańskim

6 lutego 2023

Siły rosyjskie konfiskują ukraińskie książki z bibliotek i szkół na terenie okupowanego obwodu ługańskiego, a następnie palą je w kotłowniach – informuje Centrum Narodowego Oporu, portal kierowany przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy.

Obwód ługański jest jednym z czterech, obok donieckiego, chersońskiego i zaporoskiego, które pod koniec września zostały anektowane przez Rosję na podstawie referendum uznanego przez większość społeczności międzynarodowej za nielegalne. Zarządzający regionem przedstawiają się jako samozwańcze państwo zwane Ługańską Republiką Ludową, które stało się podmiotem federalnym Rosji i przez nią jest wspierane.

Raport podaje, że w okupowanym przez Rosjan mieście Roweńki odnotowano przypadki masowego palenia literatury ukraińskiej w kotłowniach.

„Rosjanie zapożyczyli praktykę palenia książek z nazistowskich Niemiec. Jednocześnie Rosjanie uzasadniają to tym, że usuwają 'literaturę nazistowską’, a wszystkie książki ukraińskie podpadają pod tę kategorię” – przekazuje Centrum Narodowego Oporu.

Wcześniej tzw. „Ministerstwo Oświaty i Nauki Ługańskiej Republiki Ludowej”, czyli przedstawicielstwo władz okupacyjnych obwodu ługańskiego, przesłało do naczelników administracji miejskiej i powiatowej oraz podwydziałowych organizacji oświatowych wykaz 365 pozycji, które doradzono usunąć ze zbiorów bibliotek szkolnych.

Zakazano beletrystyki, książek historycznych, biografii i esejów związanych z Ukrainą. Zalecono m.in. usunięcie literatury o wielkim głodzie na Ukrainie, podręczników i leksykonów historii Ukrainy, komiksów, publicystyki wydanej po 2014 roku, książek z serii „Słynni Ukraińcy”, a także beletrystyki opowiadającej o wydarzeniach z okresu najnowszej historii Ukrainy i Donbasu.

Warto odnotować, że już we wrześniu rosyjscy okupanci usuwali literaturę ukraińską z bibliotek w obwodzie melitopolskim, a kolejne naloty – według Centrum Narodowego Oporu – odbywają się prawie co tydzień, doprowadzając do stopniowego usuwania na zajętych terenach wszystkich ukraińskich książek. Zaostrzająca się cenzura dopada także samych Rosjan. Niedawno informowaliśmy, że biblioteki w Moskwie otrzymały od rządowej administracji listę książek do usunięcia w myśl nowej ustawy, zaostrzającej kary za „propagandę LGBT”.

[edm]
fot. zdjęcie ilustracyjne: Pixabay

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy