Ukraina gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

6 lutego 2023

Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie ogłosili, że w roli gościa honorowego na tegorocznej edycji imprezy zaprezentuje się Ukraina. Wystąpienie przygotują Ukraiński Instytut Książki i Ambasada Ukrainy w Warszawie.

Targi, za które odpowiada Fundacja Historia i Kultura, będą jedną z dwóch imprez organizowanych tydzień po tygodniu w Warszawie. Impreza odbędzie się w dniach 25-28 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad. Jak się dowiadujemy, na targach powstanie ponad 200-metrowe narodowe stoisko Ukrainy i zorganizowany zostanie program wydarzeń z udziałem ukraińskich autorów i wydawców.

„Współczesna literatura ukraińska jest dzisiaj niezwykle wyjątkowym, ważnym elementem cywilizacji europejskiej, ponieważ jest kształtowana poprzez cierpienie, ofiarność i przejaw prawdziwego bohaterstwa narodu Ukraińskiego, który broni swojej ojczyzny przed rosyjskim barbarzyństwem. Zaszczytem jest dla nas przyjęcie propozycji, by Ukraina wystąpiła w roli gościa honorowego tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i dołożymy wszelkich starań, aby to wydarzenie odbyło się na najwyższym poziomie” – powiedział ambasador Ukrainy, Wasyl Zwarycz.

Za możliwość udziału w przygotowaniu ukraińskiego programu podziękowała dyrektor Ukraińskiego Instytutu Książki, Oleksandra Koval. „Od początku inwazji Rosji (…) odczuwamy wielką serdeczność i dużą pomoc ze strony organizatorów oraz innych państwowych i niepaństwowych instytucji, działających w strefie kultury, od pisarzy, tłumaczy, wydawców, właściwie od wszystkich Polaków. W roku ubiegłym hasłem ukraińskiego stoiska na targach było 'Dziękujemy, Polsko’. W tym roku możemy powtórzyć: 'Polsko, dziękujemy stokrotnie!’. Udział w tak wielkim międzynarodowym wydarzeniu, odwiedzanym przez setki wybitnych autorów z różnych krajów, przez rzesze wspaniałej publiczności, zwłaszcza w takiej roli, jest dla ukraińskich intelektualistów niezwykle ważną okazją dla przedstawienia światu prawdy o ukraińskiej historii i kulturze, o wojnie, jak ją widzą bohaterowie nowych książek, do nawiązania i pogłębienia kontaktów z intelektualistami z różnych krajów. Wierzymy w solidarność, wytrwałość i zwycięstwo” – skomentowała.

Radości z pozytywnej odpowiedzi na zaproszenie Fundacji Historia i Kultura nie kryje dyrektor targów. „Oddając dziś głos Ukrainie – z pewnością bardziej niż kiedykolwiek – możemy dostrzec rolę, jaką odgrywa literatura w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność. Jesteśmy pewni, że Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie staną się miejscem promocji literatury i kultury ukraińskiej wśród polskiej i międzynarodowej publiczności, jak również zaspokoją potrzebę kontaktu z rodzimą literaturą wśród społeczności ukraińskiej w Polsce. Liczymy, że projekt 'Ukraina – Gość Honorowy MTKW 2023′ będący kluczowym elementem programu tegorocznych targów, sprawi, że grono miłośników literatury ukraińskiej istotnie się poszerzy, a polscy i ukraińscy wydawcy i autorzy nawiążą wiele interesujących kontaktów do przyszłej współpracy” – powiedział Jacek Oryl.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to jedno z największych wydarzeń branży wydawniczej, będące kontynuacją Targów Książki w Warszawie. W 2022 roku w imprezie udział wzięło udział ponad 500 wystawców z 13 krajów, blisko 800 twórców, a także odbyło się ponad 1000 wydarzeń. Targi odwiedziło około 90 tysięcy osób. Organizatorów krytykowano jednak za chaos organizacyjny, brak informacji i jakość samych stoisk.

[edm]
fot. Fred Romero/Flickr

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia