Po 12 latach Guillaume Musso został zdetronizowany. Duże przetasowania w rankingu najpopularniejszych francuskich pisarzy

14 lutego 2024

Taki obrót spraw na francuskim rynku książki przewidywano już przed rokiem. Po 12 latach dominacji na szczycie rankingu najlepiej sprzedających się pisarzy Guillaume Musso został zdetronizowany. Jego miejsce na czele zestawienia zajęła nieznana jeszcze polskim czytelnikom Mélissa Da Costa.

W ciągu ostatnich kilku lat Mélissa Da Costa szturmem podbiła listy bestsellerów. Zaczynała od samodzielnego publikowania powieści na Amazonie, ale bez większego powodzenia. W 2018 roku umieściła jedną z książek na platformie monbestseller.com, która służy do znajdowania czytelników poprzez udostępnianie im bezpłatnie swoich dzieł. Tam została zauważona przez małe wydawnictwo Carnets Nord i w 2019 roku mogła już cieszyć się swoją pierwszą powieścią w księgarniach.

Sukces przyszedł niemal natychmiast, a wraz z nim kolejne książki. W 2021 roku Da Costa zadebiutowała w rankingu najpopularniejszych francuskich autorów na pozycji ósmej z 614 tysiącami sprzedanych książek, w 2022 roku wspięła się już na podium – trzecie miejsce zapewniła jej sprzedaż na poziomie 845 tysięcy egzemplarzy. Opublikowany niedawno ranking za 2023 rok przygotowany przez instytut badawczy GfK i „Le Figaro” przyniósł sensacyjne wieści – po 12 latach dominacji Guillaume’a Musso to właśnie ona zajęła jego miejsce na szczycie zestawienia z roczną sprzedażą 1,275 miliona egzemplarzy swoich powieści. Na wynik ten tradycyjnie zapracowało kilka tytułów. Reedycja w miękkiej oprawie jej powieści „Les douleurs fantômes” znalazła się na dziewiątym miejscu najlepiej sprzedających się książek we Francji, natomiast debiutancka „Tout le bleu du ciel” – na jedenastym. W księgarniach pojawiła się też nowa powieść „La Faiseuse d’étoiles”.

Da Costa jest zaliczana wraz z Aurélie Valognes do grona pisarek zastępujących na rynku Annę Gavaldę i Katherine Pancol, które nie publikują już tak często jak kiedyś. Francuskie media twierdzą, że pisze ona tzw. powieści feel-good, czyli poprawiające nastrój. Sama autorka nie uważa jednak, żeby jej proza należała do tej kategorii, bo byłoby to zbyt ograniczające, a stworzone przez nią bohaterki są znacznie bardziej „kłujące” niż w tego typu literaturze.

Dotychczasowy lider rankingu Guillaume Musso spadł aż na miejsce szóste z wynikiem 626 tysięcy egzemplarzy. Trzeba jednak podkreślić, że 2023 był pierwszym od blisko dwóch dekad rokiem, kiedy nie ukazała się żadna jego nowa książka poza komiksową adaptacją „Sekretnego życia pisarzy”. Autor postanowił zwolnić nieco tempo, aby mieć więcej czasu dla rodziny. Po rocznej przerwie, 5 marca 2024 roku, ukaże się jednak jego nowa powieść. Można więc przypuszczać, że w przyszłym roku ponownie zobaczymy go na podium.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje kolejna autorka, której nakład książek przekroczył milion egzemplarzy (1,063 miliona) – to znana już polskim czytelnikom, chociaż wciąż mało popularna nad Wisłą Virginie Grimaldi. Jej największym sukcesem w 2023 roku był wydany jeszcze rok wcześniej bestseller „Il nous reste ça”. Swoje do puli sprzedanych egzemplarzy dołożyła również nowa powieść, „Une belle vie”, oraz cała seria książek dla dzieci.

Jako trzeci na podium uplasował się Pierre Lemaitre, który w 2022 roku rozpoczął publikację nowego epickiego cyklu „Lata chwały”. W 2023 roku francuscy czytelnicy mogli przeczytać drugi tom, „Le Silence et la Colère”, dzięki któremu sprzedaż książek pisarza osiągnęła wielkość 853 tysięcy egzemplarzy. W Polsce pierwszy tom cyklu zatytułowany „Wielki świat” przeczytamy w tym roku nakładem Wydawnictwa Albatros.

Jedynym pisarzem, który stale gości w rankingu od czasu jego powstania 20 lat temu, jest Marc Levy. Czasy największej świetności ma on już jednak dawno za sobą. W pierwszych latach to on zajmował pozycję numer jeden – tak było do czasu, aż prowadzenie objął Guillaume Musso. Potem przez jakiś czas znajdował się na podium lub tuż pod podium. Nakłady jego książek znacznie jednak spadły, dlatego podobnie jak w ubiegłym roku zajął pozycję dziewiątą ze sprzedażą 534 tysięcy egzemplarzy.

Wyprzedziły go pisarki Maud Ankaoua (801 tys. egz., czwarta pozycja), autorka sag rodzinnych Marie-Bernadette Dupuy (610 tys. egz., siódma) i twórczyni mrocznych romansów Algierka Sarah Rivens (539 tys. egz., ósma), a także autor powieści detektywistycznych Franck Thilliez (681 tys. egz., piąty na liście). Dziesiątkę zamyka Morgane Moncomble, która pierwszy raz znalazła się w rankingu z nakładem 521 tysięcy egzemplarzy.

Eksperci zwracają uwagę, że ranking z 2023 roku jest wyjątkowy, bo pojawiło się w nim wiele powieściopisarek, które są mało eksponowane w tradycyjnych mediach, zaczynały od samodzielnego publikowania lub współpracy z małymi wydawnictwami, a stały się popularne dzięki mediom społecznościowym. Na liście zabrakło za to laureatów najważniejszych francuskich nagród. Pierwszy wyróżniony autor, zdobywca Nagrody Goncourtów w 2023 roku Jean-Baptiste Andrea, zajął jedenaste miejsce.

Poniżej możecie zapoznać się z pełną dziesiątką najpopularniejszych francuskich pisarzy 2023 roku:

1. Mélissa Da Costa – 1 275 000 egz.
2. Virginie Grimaldi – 1 063 000 egz.
3. Pierre Lemaitre – 853 000 egz.
4. Maud Ankaoua – 801 000 egz.
5. Franck Thilliez – 681 000 egz.
6. Guillaume Musso – 626 000 egz.
7. Marie-Bernadette Dupuy – 610 000 egz.
8. Sarah Rivens – 539 000 egz.
9. Marc Levy – 534 000 egz.
10. Morgane Moncomble – 521 000 egz.

Ranking obejmuje realną sprzedaż książek we wszystkich formatach na terenie Francji poprzez dostępne kanały dystrybucji (księgarnie, sklepy specjalistyczne, kioski, supermarkety, Internet).

[am]
fot. kolaż: (1) Pascal Ito, (3) RobertoFrankenberg

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy