Poznaliśmy najpopularniejszych francuskich pisarzy 2017 roku!

9 lutego 2018


Którzy francuscy pisarze cieszyli się we własnym kraju największą popularnością? Dziennik „Le Figaro” opublikował doroczne zestawienie najlepiej sprzedających się autorów. Na liście spore zawirowania.

Twórcy największych bestsellerów przeżywają kryzys. Tak w skrócie można by podsumować najnowszy ranking. Choć Guillaume Musso utrzymał się na pierwszym miejscu, siódmy rok z rzędu, to jednak sprzedał o 300 tysięcy mniej książek niż w 2016 roku i osiągnął nakład 1,5 miliona egzemplarzy. To samo dotyczy Michela Bussiego, który w poprzednim zestawieniu mógł się pochwalić ponad milionem nabywców, zaś teraz musiał zadowolić się nakładem w wysokości 931 tysięcy, choć zdarzało mu się już mieć gorsze lata. W przypadku Marca Levy’ego liczba sprzedanych książek spadła z ponad miliona do 761 900 egzemplarzy, co sprawiło, że po raz pierwszy wypadł z podium i uplasował się na czwartym miejscu.

Guillaume Musso i Michel Bussi.

Duże rotacje nastąpiły na tegorocznej liście. Do rankingu wskoczyła, i to od razu na wysokie, bo drugie miejsce, pisarka Raphaëlle Giordano. Zawdzięcza to powieści „Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie masz tylko jedno”. Autorka wywodzi się ze środowiska trenerów rozwoju osobistego, swój zawód określa mianem rutynologa, czyli osoby, która za pomocą psychologii i coachingu uczy pozbywać się chronicznego znużenia. Na elementach motywacyjnych oparła swoją debiutancką powieść. Jak widać, tego potrzebowali Francuzi, bo Giordano sprzedała ponad milion egzemplarzy książki (z czego ponad połowę w wydaniu kieszonkowym z 2017 roku). Jej druga powieść, zarówno tematycznie jak i sprzedażowo, podąża tą samą ścieżką.

Marc Levy i Raphaëlle Giordano.

O dziwo, na liście wcale nie dominują autorzy publikujący w największych domach wydawniczych specjalizujących się w prozie – Gallimard, Grasset, Le Seuil. Najlepiej wypada Flammarion dzięki współpracy z Fred Vargas i Gilles’em Legardinierem (dwójką autorów, których „podebrano” z innych oficyn). Grasset zbliża się do wejścia na listę dzięki Virginii Despentes, która uplasowała się na 11. pozycji. Jedna rzecz na rynku francuskim pozostała niezmienna: „Kieszonkowy format pozostaje kluczowym elementem sukcesu tych autorów, ponieważ stanowi od 40 do 90% sprzedaży ich książek” – komentuje Sebastien Rouault, szef panelu książek we francuskim GfK. Łącznie autorzy z pierwszej dziesiątki sprzedali 7,9 milionów egzemplarzy swych dzieł, co stanowi prawie jedną czwartą obrotów całego rynku francuskiej literatury.

Poniżej przedstawiamy pełną dziesiątkę najpopularniejszych francuskich pisarzy 2017 roku wraz z ogólnym nakładem sprzedanych w tym czasie książek:

1. Guillaume Musso – 1 540 900 egz.
2. Raphaëlle Giordano – 1 127 200 egz.
3. Michel Bussi – 931 000 egz.
4. Marc Levy – 761 900 egz.
5. Aurélie Valognes – 693 800 egz.
6. Fred Vargas – 672 900 egz.
7. Françoise Bourdin – 599 800 egz.
8. Gilles Legardinier – 597 400 egz.
9. Agnès Martin-Lugand – 519 800 egz.
10. Franck Thilliez – 518 400 egz.

Dziennik „Le Figaro” we współpracy z GfK sporządza ranking najlepiej sprzedających się francuskich pisarzy od 2005 roku. Lista daje realny wgląd w to, co naprawdę czytają Francuzi, ponieważ oparta jest na rzeczywistej sprzedaży na terenie kraju i obejmuje wszystkie kanały dystrybucji (księgarnie, sklepy specjalistyczne, kioski, supermarkety, Internet).

[am]
fot. Bussiego: G.Garitan/Wikimedia Commons
źródło: Le Figaro

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy