Guillaume Musso robi sobie przerwę w pisaniu. Chce poświęcić więcej czasu rodzinie

23 stycznia 2023

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku francuski pisarz Guillaume Musso nie opublikuje nowej powieści. Taka sytuacja będzie miała miejsce pierwszy raz od blisko dwóch dekad. Jak tłumaczy sam zainteresowany, postanowił zrobić sobie przerwę i skupić się na rodzinie.

Podczas wywiadu wyemitowanego we francuskiej rozgłośni RTL Musso przyznał, że po raz pierwszy jest styczeń, w którym on nie pracuje nad nową powieścią. „Co oznacza, że rok 2023 może być pustym rokiem” – dodał.

Zapytany o przyczyny tej przerwy, pisarz wyjaśnił, że chciał skupić się na życiu rodzinnym. „Przez bardzo długi czas mówiłem, że moje książki są jak moje dzieci. To absolutna bzdura! Chcę być teraz ojcem. Moje dzieci to najlepsze, co mnie spotkało. Zawdzięczam im obecnie największą radość. Mają dziewięć i pięć lat. Najgorsze dla mnie to gdybym przegapił swoje życie i w pewnym momencie powiedział sobie: nie widziałem, jak dorastają moje dzieci. Nie chcę, żeby tak się stało” – oświadczył.

Od momentu powieściowego debiutu w 2001 roku Musso rokrocznie publikował nową powieść. Wyjątkiem były tylko 2002 i 2004 rok. W rozmowie z Agence France-Presse powiedział, że takie tempo w żaden sposób go nie ogranicza. „Tak naprawdę to jest bardziej coś, co jest czynnikiem równowagi w moim życiu niż przymusu” – stwierdził, dodając, że nigdy nie miał zapisów w umowie, które by go do czegoś takiego obligowały. „Nie ma redaktora, który by mi powiedział: och, byłoby dobrze, gdybyś pisał jedną powieść rocznie” – zapewnił.

Obecnie Musso cieszy się niekwestionowaną pozycją najpopularniejszego francuskiego pisarza. W 2022 roku sprzedał 1,383 miliona książek, co zapewniło mu po raz dwunasty z rzędu pierwsze miejsce w rankingu. Przerwa w pisaniu spowoduje, że w przyszłym roku prawdopodobnie straci ten status. Choć na pozycję autorów w zestawieniu pracuje całkowita sprzedaż wszystkich wydanych tytułów, to jednak lwią część rocznego wyniku stanowią zakupione przez czytelników egzemplarze najnowszej powieści. Na 2023 rok planowana jest wprawdzie komiksowa adaptacja „Sekretnego życia pisarzy”, trudno jednak oczekiwać, że osiągnie ona nakład zbliżony do książek pisarza.

[am]
fot. Fnac/YouTube

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy