Guillaume Musso po raz dwunasty najlepiej sprzedającym się pisarzem we Francji. Kto uplasował się za nim?

19 stycznia 2023

Guillaume Musso dwunasty rok z rzędu utrzymuje pozycję najlepiej sprzedającego się pisarza we Francji – wynika z corocznego rankingu przeprowadzanego przez instytut badawczy GfK i „Le Figaro”. Jeśli chodzi o kolejne miejsca w zestawieniu, to nastąpiły na nich znaczące przetasowania.

48-letni Musso nie cieszy się szczególną przychylnością krytyków i jurorów nagród literackich, ale czytelnicy niezmiennie pozostają mu wierni. Sam autor jest zresztą z tego „bardzo dumny”. „Piszę powieści rozrywkowe, które są naprawdę przystępne. Niektórzy czytelnicy mówią mi, że dzięki mnie znowu zaczęli czytać” – przyznał w wywiadzie dla gazety „Le Monde”. Ta przystępność zapewniła mu w minionym roku sprzedaż 1,383 miliona książek. To wynik znacząco odbiegający od konkurentów.

Tym sposobem autor „Dziewczyny z Brooklynu”, „Ponieważ cię kocham” czy „Sekretnego życia pisarzy” po raz dwunasty z rzędu znalazł się na szczycie zestawienia. Po raz pierwszy Guillaume Musso objął prowadzenie w 2011 roku, detronizując Marca Levy’ego, który z kolei zajmował tę pozycję w latach 2004-2010. W kolejnych latach często zdarzało mu się jeszcze załapać na podium lub tuż pod podium. W ostatnich latach nakłady jego książek jednak znacznie spadły. Obecnie Levy zajmuje dziewiąte miejsce ze sprzedażą 630 tysięcy egzemplarzy.

Na drugą pozycję wskoczył urodzony w Szwajcarii, ale piszący po francusku Joël Dicker, który był nieobecny w poprzednim rankingu. W 2022 roku opublikował jednak kontynuację swojego największego bestsellera „Prawda o sprawie Harry’ego Queberta”. W „L’affaire Alaska Sanders” (z fr. „Sprawa Alaski Sanders”) znany już czytelnikom sierżant Perry Gahalowood musi wrócić do rzekomo rozwiązanej sprawy zabójstwa tytułowej dziewczyny, a o pomoc prosi swojego przyjaciela, pisarza Marcusa Goldmana. Dzięki nowej książce, pierwszej opublikowanej nakładem własnego wydawnictwa, 37-letni Dicker osiągnął sprzedaż 988 tysięcy egzemplarzy.

Podium zamyka Mélissa Da Costa, 32-letnia następczyni Anny Gavaldy i Katherine Pancol, która stawiała pierwsze kroki, publikując samodzielnie na Amazonie, a dziś jest jedną z najlepiej sprzedających się pisarek we Francji. W ubiegłym roku zajęła ósme miejsce ze sprzedażą 614 tysięcy egzemplarzy, a tym razem trzecie zapewnił jej pułap 845 tysięcy książek. Na sukces autorki składa się nie tylko rosnąca popularność, ale również tempo wydawania. W odróżnieniu bowiem od większości autorów obecnych w rankingu Mélissa Da Costa publikuje nie jedną, lecz dwie książki rocznie.

Dobrą, bo piątą pozycję w zestawieniu zajął Pierre Lemaitre, który po zakończeniu trylogii historycznej „Dzieci klęski” rozpoczął tomem „Le Grand Monde” (z fr. „Wielki świat”) cykl „Lata chwały” rozgrywający się w czasach powojennej prosperity. My pierwszą powieść cyklu przeczytamy w tym roku nakładem Wydawnictwa Albatros, natomiast we Francji autor mógł uczcić sprzedaż w wysokości 780 tysięcy egzemplarzy.

Antytezą eskapistycznej literatury Musso czy Da Costy jest realistyczna twórczość Annie Ernaux, uhonorowanej w październiku literacką Nagrodą Nobla. Żaden z tytułów autorki nie znalazł się wśród 50 największych francuskich bestsellerów ubiegłego roku, ale medal Szwedzkiej Akademii przełożył się na znaczny wzrost popularności jej książek w księgarniach. Po ogłoszeniu Nobla wydawca musiał dodrukować jej liczne dzieła, które znalazły łącznie 633 tysiące nabywców, co przełożyło się na siódmą pozycję w rankingu.

Inna autorka prozy realistycznej, wyróżniona w tym roku Nagrodą Goncourtów Brigitte Giraud, z pewnością też może się cieszyć zwiększonym nakładem swojej powieści „Vivre vite”, ale ten skok sprzedażowy nie był na tyle wysoki, by zapewnić obecność w pierwszej dziesiątce.

Dziesięcioro najpopularniejszych pisarzy osiągnęło 20% udziału w całej sprzedaży francuskojęzycznej literatury beletrystycznej.  Jak podaje GfK i „Le Figaro”, ogółem w 2022 roku sprzedaż książek we Francji spadła o 4 procent – przychody wyniosły 4,3 miliarda euro. Łącznie Francuzi kupili 159 milionów egzemplarzy powieści, zbiorów opowiadań lub poezji, czyli średnio 2,3 egzemplarza na mieszkańca. Literatura stanowi 27% rynku, wyprzedzając komiksy (23%) i książki dla dzieci (16%).

Poniżej możecie zapoznać się z pełną dziesiątką najpopularniejszych francuskich pisarzy 2022 roku:

1. Guillaume Musso – 1 383 000 egz.
2. Joël Dicker – 988 000 egz.
3. Mélissa Da Costa – 845 000 egz.
4. Virginie Grimaldi – 820 000 egz.
5. Pierre Lemaitre – 780 000 egz.
6. Franck Thilliez – 757 000 egz.
7. Annie Ernaux – 633 000 egz.
8. Valérie Perrin –  632 000 egz.
9. Marc Levy – 630 000 egz.
10. Marie-Bernadette Dupuy – 554 000 egz.

Ranking obejmuje realną sprzedaż książek we wszystkich formatach na terenie Francji poprzez dostępne kanały dystrybucji (księgarnie, sklepy specjalistyczne, kioski, supermarkety, Internet).

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy