Ogłoszono długą listę nominowanych do Nagrody Angelusa 2020
Znana jest długa lista książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020. Jury spośród 131 zakwalifikowanych tytułów wybrało 14. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 150 tysięcy złotych.
W roku 2018 po raz pierwszy w historii Angelusa nagrodę tę otrzymał Polak ? Maciej Płaza za książkę „Robinson w Bolechowie”. Z kolei w 2019 roku, także po raz pierwszy w historii, do finału nie zakwalifikowała się żadna książka napisana oryginalnie w języku polskim. Tym razem ten drugi scenariusz może się nie powtórzyć. Wśród czternastu książek z długiej listy pięć jest autorstwa polskich pisarzy. Ponadto w gronie nominowanych znajdziemy trzy książki ukraińskie oraz po jednej austriackiej, bułgarskiej, czeskiej, słoweńskiej, rosyjskiej i węgierskiej.
Oto długa lista książek nominowanych do Angelusa 2020:
1. Magdalena Grochowska „W czasach szaleństwa”, wyd. Agora (Polska),
2. Kapka Kassabova „Granica. Na krawędzi Europy”, tłum. Maciej Kositorny, wyd. Czarne (Bułgaria),
3. Siergiej Lebiediew „Dzieci Kronosa”, tłum. Grzegorz Szymczak, wyd. Claroscuro (Rosja),
4. Mikołaj Łoziński „Stramer”, Wydawnictwo Literackie (Polska),
5. Tania Malarczuk „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski, wyd. Warstwy (Ukraina),
6. Alena Mornštajnová „Hana”, tłum. Tomasz Grabiński, wyd. Amaltea (Czechy),
7. Izabela Morska „Znikanie”, Znak Literanova (Polska),
8. Péter Nádas „Biblia i inne historie”, tłum. Elżbieta Sobolewska, Biuro Literackie (Węgry),
9. Marcin Polak „Stany uprzywilejowane”, wyd. Od Do (Polska),
10. Paweł Piotr Reszka „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota”, wyd. Agora (Polska),
11. Hanna Sukare „Zakurzony język”, tłum. Sława Lisiecka, wyd. Od Do (Austria),
12. Natalka Śniadanko „Frau Müller nie zamierza płacić więcej”, tłum. Bohdan Zadura, Warsztaty Kultury (Ukraina),
13. Goran Vojnović „Moja Jugosławia”, tłum. Joanna Pomorska, Wydawnictwo Akademickie Sedno (Słowenia),
14. Serhij Żadan „Internat”, tłum. Michał Petryk, wyd. Czarne (Ukraina).
Z tej listy do finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus przejdzie siedem tytułów, które jury wyłoni we wrześniu. Dla wszystkich autorów finałowej siódemki po raz pierwszy przewidziane są nagrody pieniężne wynoszące 5 tysięcy złotych, będące wyróżnieniem za nominację. Zwycięzca otrzyma tradycyjnie 150 tysięcy złotych. Poznamy go 17 października, podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wyboru książek dokonuje jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.
Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski (w przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, kapituła wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji). Nagroda za przekład od tego roku uległa podwyższeniu i wyniesie 40 tysięcy złotych. Zmiany zaszły też w przypadku wyróżnienia dla zdobywcy Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników. Do tej pory to wyróżnienie miało charakter symboliczny. Od roku 2020 laureat lub laureatka Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej zostanie zaproszona na koszt organizatora i fundatora Angelusa na trzymiesięczne stypendium pisarskie do Wrocławia.
[am]
fot. Agata Matkowska
Kategoria: newsy