banner ad

Wręczenie Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius przełożone. Laureatów poznamy w tym samym terminie, co zdobywców Angelusa

24 marca 2020


Z uwagi na obowiązujący obecnie w Polsce stan epidemii Wrocławski Dom Literatury postanowił przełożyć majową galę wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz towarzyszący jej festiwal poezji. Laureatów poznamy jesienią, w tym samym terminie, w którym ogłoszeni zostaną zwycięzcy Angelusa.

„Doskonale zdajemy sobie sprawę, w jakiej sytuacji znaleźliśmy się jako społeczeństwo. Dzieją się rzeczy wpływające na codzienne życie każdej i każdego z nas, w tym – oczywiście – na sposób funkcjonowania instytucji kultury. Z tych powodów oraz z uwagi na rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii oraz zaleceń Prezydenta Wrocławia, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu ceremonii wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius na jesień” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez zespół Wrocławskiego Domu Literatury.

Powyższa decyzja sprawi, że w tym roku dojdzie do połączenia w czasie dwóch najważniejszych wrocławskich nagród literackich. Chodzi o Silesiusa i Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Laureatów obu wyróżnień poznamy podczas wspólnej gali, która odbędzie się w sobotę 17 października. To połączenie nagród jest w pewnym sensie symboliczne, gdyż od początku patronuje im Johannes Scheffler, znany szerzej jako Anioł Ślązak, czyli po łacińsku właśnie Angelus Silesius.

Ze względów oczywistych zmieni się kalendarz pracy jury Silesiusa. O nowym terminie ogłoszenia nominacji Wrocławski Dom Literatury poinformuje autorów i czytelników tak szybko, jak to będzie możliwe. Zmiany obejmują również towarzyszący tradycyjnie Silesiusowi Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, którego 5. edycja w zaistniałej sytuacji rozpocznie się 12 października i potrwa do niedzieli 18 października. „W najbliższych dniach planowaliśmy ogłosić jego program. Dołożymy wszelkich starań, by działania październikowe jak najbardziej pokrywały się z tymi już zaplanowanymi na maj, jednak z powodów oczywistych podanie szczegółów jest teraz niemożliwe. Na pewno nie zmieni się rdzeń programu, czyli czekają nas spotkania z poetkami i poetami nominowanymi do Silesiusa, a gościem honorowym będzie Litwa. I w stolicy Dolnego Śląska pojawi się dużo poezji, bardzo dobrej poezji” – zapewniają organizatorzy.

[am]
fot. Max Pflegel / Wrocławski Dom Literatury

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: newsy