Nagroda Literacka Nike 2013 dla Joanny Bator za powieść „Ciemno, prawie noc”

6 października 2013

Nike 2013 dla Joanny Bator
Podczas uroczystej gali, która odbyła się dzisiaj w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, jury pod przewodnictwem krytyka Tadeusza Nyczka ogłosiło nazwisko laureatki Nagrody Literackiej Nike za 2013 rok. Czek na 100 tysięcy złotych i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły otrzymała Joanna Bator za powieść „Ciemno, prawie noc”.

„Od dzisiaj Nike będzie mi się kojarzyło z tą nagrodą, a nie z butami od biegania” – żartowała pisarka, odbierając nagrodę, do której nominowana była już po raz trzeci. „Pisanie to mokra robota: leje się krew, pot, łzy, bywa ciemno, prawie noc. Pisanie to też samotna robota, ale nie dalibyśmy rady bez ludzi” – powiedziała, dziękując przy okazji swojej wydawczyni Beacie Stasińskiej oraz partnerowi życiowemu, który nie mógł pojawić się na uroczystości. „Życie z pisarką nie jest łatwe, nie mogę nawet obiecać, że będzie łatwiejsze. Przeciwnie, każda kolejna książka ciągnie mnie w większą ciemność, każda kolejna książka jest większym wyzwaniem artystycznym, egzystencjalnym” – dodała.

Ciemno, prawie nocOpublikowana nakładem wydawnictwa W.A.B. powieść „Ciemno, prawie noc” to dreszczowiec nawiązujący do konwencji powieści gotyckiej. Reporterka Alicja Tabor wraca do Wałbrzycha, miasta swojego dzieciństwa. Osiada w pustym poniemieckim domu, z którego przed laty wyruszyła w świat. Dowiaduje się, że od kilku miesięcy w Wałbrzychu znikają dzieci, a mieszkańcy zachowują się dziwnie. Rośnie niezadowolenie, częstsze są akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego „syna”, Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci, ale jej powrót do Wałbrzycha jest także powrotem do dramatów własnej rodziny: śmierci rodziców, samobójstwa pięknej starszej siostry, zafascynowanej wałbrzyską legendą księżnej Daisy i zamku Książ. Wyjaśnianiu tajemnicy Andżeliki, Patryka i Kalinki towarzyszy więc odkrywanie tajemnic z przeszłości Alicji.

Oprócz głównej nagrody tradycyjnie przyznano także wyróżnienie honorowe, Nike Czytelników. W tym roku czytelnicy zadecydowali, że laur ten trafił na ręce Szczepana Twardocha za nagrodzoną Paszportem Polityki powieść „Morfina”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Nagroda Literacka Nike to najważniejsze polskie wyróżnienie w dziedzinie literatury przyznawane najlepszej książce mijającego roku. Fundatorami Nagrody są Gazeta Wyborcza oraz Fundacja Agory. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk czy Dorota Masłowska. W skład jury decydującego w tym roku o wyborze zwycięzcy weszlii: Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Mikołaj Grabowski, Inga Iwasiów, Ryszard Koziołek, Tadeusz Nyczek, Maria Poprzęcka, Joanna Tokarska-Bakir.

Przypomnijmy, że pierwsze spotkanie z tegoroczną laureatką odbędzie się już 8 października w Barze Studio przy Teatrze Studio w Warszawie. Booklips.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy