Nowe wyniki badań: od literatury pięknej rośnie inteligencja emocjonalna
Magazyn „Science” opublikował wyniki badań nad wpływem czytania na ludzkie emocje. Dowodzą one, że czytanie literatury pięknej zwiększa empatię i inteligencję emocjonalną.
Emanuele Castano i David Comer Kidd, badacze z New School for Social Research (USA), przeprowadzili eksperyment na użytkownikach Amazona. Jego uczestnicy dostali do przeczytania fragment tekstu, a potem przeszli test, który miał zmierzyć ich zdolność dekodowania ludzkich uczuć i przewidywania oczekiwań innych. Jednym z zadań było przestudiowanie 36 fotografii ludzkich oczu i przypisanie im emocji.
Fragmenty tekstów, jakie musieli przeczytać uczestnicy, rozciągały się od literatury pięknej przez bestsellery po literaturę faktu. Część czytelników otrzymała fragmenty uznanych i cenionych dzieł, np. Dona DeLillo, Antoniego Czechowa (na zdjęciu), Lwa Tołstoja, Alice Munro czy Fiodora Dostojewskiego. Inni czytali literaturę popularną, w tym kryminały autorstwa Gillian Flynn, romanse Rosamunde Pilcher i science fiction Roberta Heinleina. W jednym z eksperymentów uczestnikom zadano lekturę reportaży oraz innych niebeletrystycznych tekstów, jak zamieszczone w Smithsonian Magazine artykuły ?Ziemniak zmienił świat? czy ?Bambus wkracza na scenę?.
W oparciu o wyniki swoich badań Castano i Kidd wysuwają twierdzenie, że czytanie literatury pięknej ma wpływ na rozwój inteligencji emocjonalnej oraz zdolność empatii. Umiejętność odczytywania ludzkich emocji poprawiała się nawet po kilkuminutowej lekturze. Działo się tak jednak jedynie w przypadku czytania fikcji literackiej i to tej na wysokim poziomie: czytelnicy literatury pięknej wypadali w testach lepiej niż czytelnicy literatury popularnej i literatury faktu. Nawet jeśli czytanie tekstów nie sprawiało im przyjemności! Co ciekawe, okazało się, że czytelnicy literatury popularnej mylili się w testach równie często, jak ci co nie przeczytali nic.
Naukowcy mają nadzieję, że ich badania będą miały wartość dla oświaty, a ich wyniki przydadzą się podczas tworzenia listy lektur, która będzie rozwijać inteligencję emocjonalną uczniów.
Wnioski, do jakich doszli badacze z New School for Social Research, pokrywają się z raportem opublikowanym w czerwcu przez naukowców z Uniwersytetu w Toronto (Kanada), z którego wynika, że osoby, które czytają fikcję literacką ? choćby i krótkie 10 stronicowe opowiadania ? posiadają większą zdolność empatii, lepiej radzą sobie z niepewnością i unikają pochopnych osądów.
AKTUALIZACJA, 18.10.2016: Naukowcy z czterech amerykańskich placówek badawczych postanowili zweryfikować powyższą teorię. Z przeprowadzonych testów wynika, że jak na razie nie ma dowodów potwierdzających, jakoby od literatury pięknej rosła inteligencja emocjonalna. Więcej informacji: tutaj.
TweetKategoria: newsy