Olga Tokarczuk
data urodzenia: 29 stycznia 1962
kraj: Polska
strona internetowa: http://tokarczuk.wydawnictwoliterackie.pl/
Biografia:
Olga Tokarczuk urodziła się w w Sulechowie, niedaleko Zielonej Góry. Ukończyła liceum ogólnokształcące w Kietrzu oraz psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów uczestniczyła w wolontariacie, opiekując się osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne. Po otrzymaniu dyplomu pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Wraz z zyskaniem rozgłosu jej pierwszych powieści, zrezygnowała z posady, poświęcając się w pełni karierze literackiej. Obecnie mieszka w Krajanowie, w Sudetach. Prowadzi warsztaty prozatorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim.
Zadebiutowała w 1979 roku na łamach młodzieżowego pisma „Na przełaj”, gdzie publikowała pierwsze opowiadania, podpisując się pseudonimem Natasza Borowin. Osiem lat później wydała arkusz poetycki „Miasto w lustrach” złożony z wierszy, ukazujących się wcześniej w „Życiu Literackim”. Pierwszym sukcesem okazała się jej debiutancka powieść „Podróż ludzi Księgi” (1993), która otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Największą popularność i szacunek przyniosła pisarce powieść „Prawiek i inne czasy” (1996). Obecnie w twórczości Tokarczuk główną rolę odgrywają krótkie formy prozatorskie i powieści. Jest również autorką esejów i wielu artykułów, publikowanych na łamach czasopism literackich i psychologicznych (m.in. w „Nowym Nurcie”, „Czasie Kultury”, „Kresach”, czy „Charakterach”).
Autorka zyskała wysoką pozycję na rynku wydawniczym, doceniona zarówno przez krytykę jak i przez czytelników. Doczekała się wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich (1997), Paszportu ?Polityki? (1997) oraz literackiej Nagrody Nike i Nagrody Czytelników (5 październik 2008) za powieść „Bieguni”. Wcześniej była trzykrotnie nominowana do Nike, zdobywając za każdym razem Nagrodę Czytelników (za „Prawiek i inne czasy”, „Dom dzienny, dom nocny” i „Grę na wielu bębenkach”). Jej powieści zostały przełożone na wiele języków, m. in. na niemiecki, angielski, francuski, litewski, czeski, czy włoski.
W swoim pisarstwie Tokarczuk czerpie dużo z psychologii, filozofii, mitologii oraz metafizyki. Inspiruje się Karolem Gustavem Jungiem, Antonim Czechowem, Tomaszem Mannem, Nikołajem Gogolem i Edgarem Allanem Poe. W jej twórczości pojawią się wątki feministyczne.
Książki:
2012 – Moment niedźwiedzia
2009 – Prowadź swój pług przez kości umarłych
2007 – Bieguni
2006 – Anna In w grobowcach świata
2004 – Ostatnie historie
2001 – Gra na wielu bębenkach
2000 – Lalka i perła
2000 – Opowieści wigilijne (współautorka)
1998 – Dom dzienny, dom nocny
1997 – Szafa
1996 – Prawiek i inne czasy
1995 – E.E.
1993 – Podróż ludzi Księgi
1989 – Miasto w lustrach