banner ad

„Marzi” nominowana do Eisnera!

5 kwietnia 2012


Komiks „Marzi” według scenariusza Polki Marzeny Sowy został nominowany do tegorocznego Eisnera, najważniejszej nagrody w branży, nazywanej często „Komiksowym Oscarem”.

„Marzi” powalczy o statuetkę w kategorii „Najlepszy komiks oparty na faktach” z opowiadającym o XIX-wiecznej podróży dookoła świata „Around the World” Matta Phelana, historią jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców „Green River Killer: A True Detective Story” napisaną przez syna detektywa prowadzącego śledztwo, Jeffa Jensena do rysunków Jonathana Case’a, losami japońskiego odziału piechoty pod koniec II Wojny Światowej w „Onward Towards Our Noble Deaths” autorstwa Shigeru Mizuki i rodzinną sagą wietnamskich uchodźców w „Vietnamerica” stworzoną przez GB Trana.

„Marzi” to opowieść o Polsce lat 80. widzianej oczami kilkuletniej dziewczynki. Niepowiązane fabularnie historie ukazują świat, którego logikę narzuca wola przetrwania. Kolejki, zapisy na towary, zakupy na zapas, zabawy dzieci, pielgrzymka papieża, czołgi na ulicach. W komiksie tym nie ma wielkiej polityki, martyrologii ani sentymentalizmu, jest natomiast szczerość w portretowaniu postaci i relacji rodzinnych oraz dbałość o szczegóły.

„To magiczny wehikuł czasu, pozwalający przenieść się w przeszłość, która odeszła i nie wróci”napisał w naszej redakcyjnej recenzji trzeciego tomu Krzysztof Stelmaczyk.

Pod koniec zeszłego roku komiks ukazał się w USA nakładem wydawnictwa Vertigo, z miejsca zbierając dobre recenzje zarówno wśród krytyków (Publishers Weekly, Booklist) jak i znanych twórców komiksu oraz literatury (m.in. Mike Carey i Jill Thompson).

Wśród innych nominowanych do tegorocznych Eisnerów znajdują się tacy twórcy jak Joe Hill i Gabriel Rodriguez za „Locke & Key: Guide to the Known Keys” (w kategorii Najlepszy pojedyczny album), Stan Sakai za „Usagi Yojimbo” (Najlepsza kontynuowana seria), Brian Azzarello i Eduardo Risso za „Flashpoint: Batman – Knight of Vengeance” (Najlepsza limitowana seria), Craig Thompson za „Habibi” (Najlepsza premierowa powieść graficzna, Najlepszy artysta), Milo Manara i Hugo Pratt za „The Manara Library, vol. 1: Indian Summer and Other Stories” (Najlepsze wydanie amerykańskie zagranicznego komiksu), Mike Carey za „The Unwritten” (Najlepszy scenarzysta) oraz Jeff Lemire m.in. za „Sweet Tooth” i „Animal Man” (Najlepszy scenarzysta).

Z pełną listą nominowanych możecie zapoznać się tutaj. Wyniki we wszystkich kategoriach zostaną ogłoszone podczas ceremonii wręczenia nagród w piątek 13 lipca na Międzynarodowym Konwencie Comic-Con w San Diego w Kalifornii.

Nagroda Eisnera to najważniejsza nagroda Przemysłu Komiksowego, nazwana tak na cześć Willa Eisnera, pioniera komiksu amerykańskiego i powieści graficznych. Przyznawana jest od 1988 roku. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się tak uznani twórcy komiksów jak Alan Moore, Neil Gaiman, Frank Miller, Mike Mignola, Brian K. Vaughan, Brian Bolland, P. Craig Russell, Grant Morrison, Stan Lee, Moebius czy Dave Gibbons.

Na zdjęciu poniżej tegoroczne jury nagrody w składzie Benjamin Saunders, Larry Marder, Brigid Alverson, Calum Johnston, Jesse Karp i Mary Sturhann:

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy