Komiks ?Marzi? chwalony w USA

7 lutego 2012


?Marzi?, komiks według scenariusza Marzeny Sowy, wydany niedawno w USA nakładem Vertigo (imprint DC Comics) zbiera za oceanem świetne recenzje.

Bardzo pochlebne opinie o komiksie wyrazili m.in. Mike Carey i Jill Thompson. Ten pierwszy znany jest na całym świecie jako autor serii powieści o Feliksie Castorze i scenarzysta komiksowy (m.in. ?Lucyfer? i ?Boże, zachowaj królową?). Thompson z kolei to artystka, która pracowała przy tak znamienitych tytułach jak ?Sandman? Neila Gaimana czy ?The Invisibles? Granta Morrisona.

„Marzi, niewinny obserwator wstrząsających światem wydarzeń, jest także całkowicie uroczym i ujmującym narratorem” – napisał o komiksie Mike Carey. „Rzadko która książka potrafi tak perfekcyjnie uchwycić świat dorosłych widziany oczami dziecka.”

„Zabawny, uroczy, złożony i pięknie zilustrowany. Polecam na każdą półkę z książkami” – zachwycała się Thompson. „Nie mogę się doczekać, żeby podzielić się nim z każdym, kogo znam.”

Komiks zebrał także wyśmienite recenzje w prasie. Publishers Weekly (jeden z największych tygodników poświeconych literaturze, skierowany do wydawców, bibliotekarzy, księgarzy i agentów literackich) dołączył do swojej opinii gwiazdkę, co jest szczególnym wyróżnieniem. Z kolei Booklist (periodyk Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy) porównał komiks do kultowego już ?Persopolis? Marjane Satrapi: „Z humorem i perspektywą przypominającą ?Persopolis? debiutująca Marzena Sowa pokazuje czytelnikom, jak wyglądało jej życie jako małej dziewczynki dorastającej w kraju, który wkrótce stanie się postkomunistyczną Polską.”

Nie pozostaje nic innego, jak pogratulować autorom. Oto na naszych oczach „Marzi” ma szansę wejść do kanonu światowego komiksu.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: newsy