„Jestem legendą” powieścią wampiryczną stulecia
Pochodząca z 1954 roku powieść Richarda Mathesona „Jestem legendą” zdobyła tytuł „Powieści wampirycznej stulecia”, pokonując w walce o to miano między innymi „Miasteczko Salem” Stephena Kinga i „Wywiad z wampirem” Anne Rice.
Jednorazowe wyróżnienie przyznane zostało przez amerykańskie Horror Writers Association (Stowarzyszenia Pisarzy Horrorów) podczas tegorocznej ceremonii wręczenia Nagród Brama Stokera. Z powodu złego stanu zdrowia 86-letni autor nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, ale przesłał wiadomość wideo, w której podziękował za przyznanie nagrody, wyjawiając przy okazji jak wiele jego powieść zawdzięcza historii opisanej przez Stokera.
„Jestem zaszczycony i uszczęśliwiony, że wybraliście 'Jestem legendą’ jako powieść wampiryczną stulecia, co jest raczej dyskusyjnym, ale interesującym wyróżnienie” – powiedział. „Kiedy byłem nastolatkiem poszedłem zobaczyć 'Drakulę’ z Belą Lugosi i już wtedy, jako nastolatek, pomyślałem, że skoro jeden wampir jest przerażający, to co, jeśli cały świat pełen byłby wampirów?”
Matheson opowiedział, że czytał powieść Stokera, kiedy był żołnierzem, podczas nocnych wypraw do toalety. „Gdy byłem w wojsku i piechocie podczas szkolenia podstawowego schodziłem do latryny w nocy, podczas gdy inni żołnierze spali, ja siedziałem i czytałem 'Drakulę’. Dlaczego? Nie wiem. Byłem bardzo zmęczony, powinienem pójść spać.”
Anne Rice, której powieść również była nominowana do nagrody, wyraziła szczere gratulacje dla Mathesona na swoim profilu na Facebooku, pisząc, że autor „był inspiracją dla niej i dla wielu innych” i że „on sam jest legendą”. Również Stephen King już wcześniej nazwał Mathesona autorem, który wywarł na niego największy wpływ jako pisarz.
Wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Mag powieść „Jestem legendą” to historia Roberta Neville’a, ostatniego żyjącego człowieka w mieście kiedyś zwanym Nowym Jorkiem, a być może nawet ostatniego człowieka na świecie. Jednak nie jest sam. Otaczają go „Zarażeni” – ludzie, którzy na skutek epidemii zmienili się w mięsożernych mutantów zdolnych do funkcjonowania jedynie w ciemnościach, pożerających i zarażających wszystko i wszystkich na swojej drodze. Ostatnie trzy lata Neville buszował po okolicy w poszukiwaniu pożywienia i zapasów, systematycznie wysyłał w eter wiadomości, wierząc, że dotrą one do innych ocalałych. Jednak Zarażeni cały czas czają się w mroku, obserwują każdy jego ruch i czekają, aż zrobi jeden śmiertelny błąd. Będąc jedyną nadzieją ludzkości, Neville ma już tylko jeden cel: znaleźć sposób na odwrócenie działania wirusa. Chce do tego wykorzystać własną, odporną na chorobę krew, na którą jednak wciąż polują Zarażeni. Neville wie, że potwory mają nad nim przewagę, a jego czas nieubłaganie dobiega końca.
Na podstawie powieści powstały cztery adaptacje filmowe, z czego ostatnia pojawiła się na ekranach kin pod koniec 2007 roku, w reżyserii Francisa Lawrence’a, z Willem Smithem roli głównej, zarabiając na całym świecie ponad 580 milionów dolarów. Ukazała się również komiksowa adaptacja powieści do scenariusza Steve?a Nilesa („30 dni nocy”), wydana w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont.
„Jestem legendą” to trzecia książka w dorobku Richarda Mathesona początkowo reklamowana jako fantastyka naukowa, ponieważ, mimo iż powstała w 1954, jej akcja rozgrywa się w roku 1976, czyli w przyszłości. Matheson, piszący w surowym, niemal dokumentalnym stylu, był jednym z pierwszych autorów, którzy potrafili przekonać czytelnika, że nieumarli mogą się czaić nie tylko w odległym gotyckim zamku, ale i w chłodni miejscowego supermarketu.
Podczas uroczystości, która odbyła się w Salt Lake City wręczono również coroczne Nagrody Brama Stokera. Za najlepszą powieść uznano „Flesh Eaters” Joe’a McKinney’a, najlepszy debiut ? „Isis Unbound” Allyson Bird, najlepsza nowela ? „The Ballad of Ballard and Sandrine” Petera Strauba, najlepsze opowiadanie ? „Herman Wouk Is Still Alive” Stephena Kinga oraz najlepszą powieść graficzną ? „Alan Moore?s Neonomicon” Alana Moore’a i Antony’ego Johnstona.
Poniżej możecie zobaczyć w całości wiadomość wideo, jaką przesłał uczestnikom uroczystości Richard Matheson (wersja anglojęzyczna):
TweetKategoria: newsy