Frank Miller

data urodzenia: 27 stycznia 1957
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://frankmillerink.com/

Biografia:

Amerykański twórca komiksowy. Urodził się w Olney, w stanie Maryland, jako piąte z siedmiorga dzieci pielęgniarki i elektryka.

Pierwszymi jego publikowanymi pracami były opublikowane w 1978 roku dwa zeszyty z serii „Twilight Zone”, opartej na telewizyjnym serialu o tym samym tytule. Następnie zaczął rysować dla DC Comics i Marvel. Z tym drugim wydawnictwem podjął regularną współpracę. Jedną z nich była „Spectacular Spider-Man” numery 27 i 28 (luty-marzec 1979), gdzie gościnnie pojawił się Daredevil. W tym czasie sprzedaż komiksu z Daredevilem szła bardzo kiepsko, ale Miller dostrzegł coś w jego charakterze, co polubił i zapytał redaktora naczelnego Jima Shootera, czy mógłby pracować przy tej serii. Shooter się zgodził.

Daredevil numer 158 z maja 1979 był pierwszym zeszytem z tej serii, do którego rysował Miller. Był to finał historii napisana przez Rogera McKenzie, jednak Miller przemycił już do rysunków swój charakterystyczny styl zaczerpnięty z filmów noir, co z miejsca uczyniło go jedną ze wschodzących gwiazd. Kreśląc dachy Nowego Jorku próbował nadać im autentyczną atmosferę, co nie często widziało się wtedy w superbohaterskich komiksach. Z czasem Miller zaczął pisać scenariusze razem z McKenzie. Sukces komiksu sprawił, że Marvel przywrócił mu comiesięczny cykl wydawniczy (wcześniej numery publikowano co dwa miesiące). Od stycznia 1981 Miller przejął również na siebie obowiązki scenarzysty. Wtedy to też na łamach komiksu po raz pierwszy pojawiła się Elektra, płatna zabójczyni, która z czasem doczekała się osobnych mini-serii. To właśnie Elektra stała się pierwszą rozpoznawalną postacią, stworzoną przez Millera.

Na przełomie 1983 i 1984 Miller opublikował nakładem DC Comics pierwszą w całości wymyśloną przez siebie mini-serię pt. „Ronin”. Komiks zdradzał fascynacje japońską mangą i frankońskimi historiami obrazkowymi.

W 1986 roku DC Comics wydało stworzony przez Millera tytuł „Batman: Powrót mrocznego rycerza”. Wydany na lepszym papierze, z kartonową okładką, komiks opowiadał historię starzejącego się Batmana, który po śmierci drugiego Robina (Jason Todd) powraca z emerytury do walki z przestępczością. Komiks obok „Strażników” Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa prezentował nową, niespotykaną wcześniej, dojrzałą formę w opowieściach superbohaterskich. „Powrót mrocznego rycerza” stał się przebojem, który miał ogromny wpływ na całe rzesze późniejszych twórców komiksu.

W następnych dwóch latach Miller m.in. kontynuował prace przy Daredevilu, razem z Billem Sienkiewiczem stworzył mini-serię „Elektra: Assasin” a także kolejny klasyczny tytuł o Batmanie – „Batman: Rok pierwszy”.

W międzyczasie Miller (wraz z Marvem Wolfmanem, Alanem Moore’em i Howardem Chaykinem) wszedł w spór z DC Comics dotyczący proponowanego systemu oceny dla komiksu, co uważał za cenzurę. Odmówił dalszej pracy dla DC swoje przyszłe projekty zaczął realizować dla niezależnego wydawnictwa Dark Horse Comics. Od tamtej pory Miller stał się głównym zwolennikiem zachowania praw autorskich przez twórców komiksów i jednoznacznie występował przeciwko cenzurze w opowieściach graficznych.

W 1990 Miller z rysownikiem Geofem Darrowem rozpoczął prace nad „Hard Boiled”. Jednocześnie wraz z Dave’m Gibbonsem przystąpił do realizacji „Give Me Liberty”, historii opowiadającej o Marcie Washington, dziewczynie z chicagowskiego getta, która robi karierę w Siłach Pokojowych PAX, walczy na wojnie, a w końcu ratuje całą planetę. Napisał także scenariusze do filmów „RoboCop 2” i „RoboCop 3”.

W 1991 roku Miller rozpoczął publikację swojej pierwszej historią z cyklu „Sin City” („Trudne pożegnanie”). Inspirowana kinem noir, gangsterska opowieść ukazywała się przez rok w odcinkach. Komiks okazał się być kolejnym wielkim sukcesem, zdobywając również popularność wśród publiczności, która nie jest zainteresowana komiksami. Sin City stał się głównym projektem Millera przez większą część dekady.

Kolejnym ważnym projektem był stworzony przy współpracy z żoną, kolorystką Lynn Varley, komiks zatytułowany „300”. Inspiracją dla projektu był pochodzący z 1962 roku film „300 Spartan”, który Miller oglądał będąc chłopcem.

Nowe tysiąclecie Miller rozpoczął od długo oczekiwanego sequelu „Batman: Powrót mrocznego rycerza”. „Batman: Mroczny Rycerz Kontratakuje” początkowo ukazał się w formie trzech osobnych części. Później Miller jeszcze raz powrócił do postaci Batmana pisząc scenariusz do narysowanego przez legendę komiksu, Jima Lee, „Batman i Robin: Cudowny Chłopiec”.

W tym czasie Robert Rodriguez nakręcił krótki film na podstawie krótkiej historyjki z Sin City zatytułowanej „Klient ma zawsze rację”. Miller, które w poprzednich latach zdążył zrazić się do przemysłu filmowego, był bardzo zadowolony z efektu, co doprowadziło do realizacji wspólnie z Rodriguezem pełnometrażowego filmu „Sin City” z m.in. Mickey’em Rourke, Brucem Willisem, Jessicą Albą, Clivem Owenem, Benicio Del Toro w rolach głównych. Wierna adaptacja komiksu odniosła międzynarodowy sukces, przynosząc na całym świecie zyski rzędu 120 milionów dolarów. Popularność filmu zwróciła uwagę filmowców na inne komiksy Millera. Na podstawie „300” Zack Snyder zrealizował w 2006 roku adaptację, która przyniosła prawie 400 milionów dolarów zysku. W końcu sam Miller stanął za kamerą, reżyserując obraz „The Spirit” na podstawie serii komiksowej Willa Eisnera. Film spotkał się z miażdżącą krytyką i stał się jak na razie pierwszą i ostatnią produkcją zrealizowaną przez Millera.

W drugiej połowie 2011 roku ukazał się kolejny komiks sygnowany nazwiskiem artysty, określany przez niego samego jako propaganda „Holy Terror”, opowiadający o walce superbohatera z Al-Kaidą.

Obecnie Miller mieszka w dzielnicy Hell’s Kitchen na Manhattanie. Od 2005 roku jest rozwiedziony z Lynn Valrey.

Wybrane komiksy:

2011 – Holy Terror
2008 – Batman i Robin: Cudowny Chłopiec
2005 – Batman: Rok pierwszy
2001 – Batman: Mroczny Rycerz Kontratakuje
2000 – Sin City tom 7: Do piekła i z powrotem
1998 – 300
1998 – Sin City tom 6: Girlsy, gorzała i giwery
1997 – Sin City tom 5: Rodzinne wartości
1997 – Bad Boy
1996 – Sin City tom 4: Ten żółty drań
1995 – Big Guy i Rusty Robochłopiec
1995 – Sin City tom 3: Krwawa jatka
1994 – Sin City tom 2: Damulka warta grzechu
1992 – Sin City tom 1: Trudne pożegnanie
1992 – Hard Boiled
1991 – Elektra żyje!
1987 – Elektra: Assassin
1986 – Batman: Powrót Mrocznego Rycerza
1983 – Ronin