Craig Thompson

data urodzenia: 21 września 1975
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://www.dootdootgarden.com/

Biografia:

Urodził się w Traverse City, Michigan. Razem z bratem wychował się we wsi Marathon, w Wisconsin, w bardzo konserwatywnej rodziny chrześcijańskiej. Jego ojciec był hydraulikiem, a matka zajmowała się domem i była pielęgniarką odwiedzającą niepełnosprawnych. Rodzice surowo pilnowali, co ich pociechy oglądają w telewizji, dzieci mogły słuchac tylko muzyki chrześcijańskiej. Dostęp do sztuki Thompson miał tylko podczas niedzielnych zabaw oraz poprzez komiksy, gdyż rodzice myśleli że to medium jest tylko dla dzieci. Thompson i jego brat byli szczególnie zachwyceni czarno-białymi komiksami niezależnymi w latach 80., jak „Wojownicze Żółwie Ninja”.

W szkole Thompson marzył, żeby zostać małomiasteczkowym artystą lub animatorem filmu. Przez trzy semestry uczęszczał na uniwersytet hrabstwa Wisconsin-Marathon, gdzie zaczął tworzyć komiksowego stripa dla szkolnej gazety. Po spędzeniu semestru w Milwaukee Institute of Art & Design, Thompson opuścił swoje rodzinne miasto w 1997 roku i osiadł w Portland (Oregon).

Pracował krótko w Dark Horse Comics, tworzył reklamy, loga, opakowania zabawek, podczas gdy nocą zajmował się osobistymi projektami.

Debiutancka powieść graficzna, „Żegnaj, Chunky Rice”, ukazała się w 1999 roku i była inspirowana przeprowadzką Thompsona do Portland. Komiks przyniósł mu kilka wyróżnień, m.in. nagrodę Harvey’a dla najlepszego nowego talentu.

Jeszcze w tym samym 1999 Thompson zaczął pracować nad 600-stronicowym autobiograficznym dziełem pt. „Blankets”. Komiks został opublikowany w 2003 roku, spotykając się z bardzo dobrym przyjęciem krytyki. Magazyn Time nazwał go najlepszym komiksem 2003 roku, Thompson zdobył również dwie nagrody Eisnera (Najlepsza nowa powieść graficzna i Najlepszy artysta), trzy nagrody Harveya i dwie nagrody Ignatz. Pomimo zebranych pochwał, opowieść traktująca o odejściu od rodziców i zaprzestaniu praktykowania religii chrześcijańskiej, spowodowała między nim a rodzicami napięcia na kilka lat.

Na fali sukcesu „Blankets” w 2004 ukazał się „Dziennik podróżny”, który otrzymał nominację do nagrody Ignatz (Wybitna Powieść Graficzna i Najlepszy Artysta). Stworzył także wiele krótkich prac dla Nickelodeon Magazine, pod pseudonimem „Craigory Thompson.”

W 2007 roku zaprojektował okładkę albumu dla zespołu Menomena, który ukazał się 23 stycznia nakładem Barsuk Records.

W 2004 roku Thompson rozpoczął pracę nad „Habibi”, kolejną obszerną powieścią graficzną, która ukazała się we wrześniu 2011 roku. Komiks inspirowany jest arabską kaligrafią i mitologią islamu.

Komiksy

2011 – Habibi
2004 – Dziennik podróżny
2003 – Blankets. Pod śnieżną kołderką
1999 – Żegnaj, Chunky Rice