Brian Bolland

data urodzenia: 1951
kraj: Anglia
strona internetowa: http://www.brianbolland.net/

Biografia:

Brytyjski artysta komiksowy. Urodził się w Butterwick, w hrabstwie Lincolnshire jako syn rolnika Alberta „A.J.” Johna i jego żony Lillie Bolland. Pierwsze 18 lat życia spędził w małej wiosce w okolicach Lincolnshire. Komiksem zainteresował się w 1960 roku, kiedy do Anglii zaczęły docierać amerykańskie tytuły wydawane przez Dell Comics i DC Comics.

Matka i ojciec Bollanda nie interesowali się sztuką, literaturą ani muzykę. Jako jedynak dorastając w domu, w którym praktycznie nie było kultury, został zwolennikiem popkulturowej eksplozji, jaka rozpętała się na wyspach dzięki pirackim rozgłośniom radiowym, używkom, muzyce, undergroundowej scenie i innym aspektom kultury hipisowskiej uosabianym przez podziemne komiksy jak „Zap Comix” Roberta Crumba.

W 1969 dostał się do szkoły artystycznej, gdzie spędził 5 lat ucząc się projektowania graficznego i historii sztuki. Podczas nauki Bolland zaczął rysować i publikować własnym sumptem fanziny. Jego prace pojawiały się również w kilku undergroundowych magazynach jak „Friendz”, „International Times” czy „OZ”. W 1971 roku niezależny magazyn „Time Out” dał Bollandowi „pierwszą płatną pracę”, czyli zlecenie przygotowania rysunku jazzowego basisty Buddy Guy’a. Zaczęły również powstawać pierwsza komiksowe paski (parodia „Little Nemo” Winsora McCay’a czy „Mixed up kids”).

W 1972 roku Bolland wziął udział w komiksowym konwencie, na którym poznał wiele kluczowych osób dla ówczesnej sceny komiksowej, m.in. Dave’a Gibbonsa. Panowie zaprzyjaźnili się. Później, kiedy Bolland skończył szkołę i został bezrobotnym, za namową Gibbonsa dołączył do agencji artystycznej.

Począwszy od „Powermana” Bolland regularnie pracował przy komiksach, z których jeden, „Sędzia Dredd” okazał się całkiem sporym hitem.

Bolland był jednym z pierwszych brytyjskich twórców komiksowych odkrytych przez amerykański przemysł komiksowy. Jego przygoda na rynku amerykańskim zaczęła się od narysowania okładki do zeszytu komiksowego „Green Lantern”. Potem powstały też inne prace, m. in. do „Justice League of America” czy w końcu do „Batmana” (były to przeważnie misternie narysowane okładki, które stały się znakiem rozpoznawczym Bollanda).

W 1986 Titan Books chciał uruchomić linię komiksów pisanych przez Alana Moore’a więc pojawiła się propozycja, żeby Bolland razem z Moorem zrobili komiks o tym jak Batman spotyka Sędziego Dredda. Chociaż do realizacji w końcu nie doszło, to kiedy Dick Giordano z DC Comics spytał Bollanda przy czym następnym chciałby popracować, ten odparł bez zastanowienia że chciałby zrobić coś z Alanem Moorem o Batmanie i Jokerze. W rezultacie powstał słynny a zarazem kontrowersyjny „Batman: Zabójczy żart” (1988). Wydarzenia opisane w komiksie stały się kanoniczne dla całej serii przygód o Batmanie, odwoływali się do nich również późniejsi twórcy serii. Komiks do dnia dzisiejszego uchodzi za jedno z najważniejszych dokonań nie tylko samego Bollanda ale całej sztuki obrazkowej.

Bolland wielokrotnie później tworzył jeszcze komiksy, jednak najwięcej czasu poświęca na tworzenie okładek.

Artysta od 1981 roku jest żonaty z rysowniczką Rachel Birkett. Para ma jednego syna, Harry’ego.

Wybrane komiksy:

1988 – Batman: Zabójczy żart
1985 – Camelot 3000