„Mały Książę” na urodzinach u dziadka. Nowe odczytanie książki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego od 25 maja w Teatrze Pinokio w Łodzi

8 maja 2024

Reżyserka teatralna Dorota Abbe i scenarzysta Kuba Kapral podjęli się nowego odczytania „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. W Teatrze Pinokio w Łodzi spektakl realizowany jest w odsłonie, jaką pierwotnie założył dla niego sam autor, czyli dla, a przede wszystkim o starszych, głównego bohatera zaś gra dorosły aktor Krzysztof Ciesielski (na zdj.). Premiera już 25 maja.

„Mały Książę” to coś więcej niż obowiązkowa lektura szkolna: to także uniwersalna opowieść o odpowiedzialności za drugiego człowieka, o dorastaniu do miłości i przyjaźni oraz o potrzebie pielęgnowania w sobie dziecięcej wrażliwości.

„Dla mnie jest to przede wszystkim opowieść o samotności, niezrozumieniu, szukaniu swojego miejsca w świecie, ale też o dziecięcej wrażliwości i o umieraniu. Poprosiłam o przygotowanie adaptacji Kubę Kaprala i wspólnie zastanawialiśmy się, jak podejść do tematu, który już na wiele sposobów zaistniał w kulturze i w popkulturze. Chcieliśmy powiedzieć coś aktualnego, tu i teraz zmierzyć się z filozofią zawartą w książce, tak żeby porozmawiać ze współczesnym widzem, tym najmłodszym i tym starszym” – mówi Dorota Abbe.

Dorota Abbe (fot. mat. prasowe)

„Pomyślałam, że ciekawym zamysłem będzie obsadzenie w roli Małego Księcia kogoś dojrzałego. Krzysztof Ciesielski wydawał mi się idealny do tej roli, a pomysł pociągnął za sobą całą koncepcję” – wyjaśnia reżyserka i zdradza, że teksty z „Małego Księcia” włożone zostaną w usta członków rodziny, szykujących urodzinową niespodziankę dla dziadka, a jednocześnie mierzących się ze swoimi niezałatwionymi sprawami.

Obok Krzysztofa Ciesielskiego w spektaklu wystąpią również: Łukasz Bzura, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech oraz Ewa Wróblewska. Muzykę tworzy Grzegorz Mazoń, scenografię i kostiumy opracowuje Grupa Mixer, za choreografię odpowiada Szymon Michniewicz-Sowa, a reżyserią świateł zajął się Łukasz Wieczorek. Jak informuje Teatr Pinokio, nowoczesne w formie kostiumy podkreślające charakter postaci i scenografia mają wspierać przekaz treści i wzmacniać jej oddziaływanie na widzów.

Przedstawienie powstaje z myślą o widzach od 10. roku życia. Premiera odbędzie się 25 maja o godz. 17:00 w Teatrze Pinokio w Łodzi, a do końca maja spektakl zobaczyć będzie można siedmiokrotnie.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr