Laureatka Nagrody Goncourtów Leïla Slimani będzie przewodniczyć jury Międzynarodowego Bookera 2023

16 sierpnia 2022

Ogłoszono jurorów Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023. Kapitule przewodniczyć będzie ceniona francusko-marokańska powieściopisarka Leïla Slimani, którą polscy czytelnicy znają z wyróżnionej w 2016 roku Nagrodą Goncourtów powieści „Kołysanka” oraz wcześniejszej „W ogrodzie pożądania”.

„Jako dziecko żyłam w książkach. Dzięki magii fikcji byłam rosyjską księżniczką, poszukiwaczką złota, małą sierotą z przedmieść Londynu, alchemikiem z kolumbijskich gór. Oto, czego uczą nas powieściopisarze i co oferują nam tłumacze: że w literaturze nie ma granic, nie ma osób nielegalnych, nie ma wyrzutków. Fikcja jest moim domem i jestem bardziej niż szczęśliwa, że ​​będę mogła w nim mieszkać przez kilka miesięcy, otoczona przyjaciółmi i kolegami, aby celebrować naszą pasję do słów i opowieści. To wielki zaszczyt i odpowiedzialność – móc wręczyć tę prestiżową nagrodę dla powieściopisarza i dla jego lub jej tłumacza, którego talenty umożliwiły dostęp do lektury anglojęzycznym czytelnikom” – oświadczyła pisarka.

W kapitule oprócz Leïli Slimani zasiądą także Uilleam Blacker – jeden z czołowych brytyjskich tłumaczy literatury z języka ukraińskiego, Tan Twan Eng – malezyjski powieściopisarz i finalista Bookera, Parul Sehgal – pisarz i krytyk z „New Yorkera”, a także Frederick Studemann – redaktor działu literackiego „Financial Times”.

Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest autorom beletrystyki z całego świata, których książki zostały przetłumaczone na język angielski. Oprócz statuetki ma ona również wartość pieniężną wynosząca 50 tysięcy funtów, dzieloną po połowie na autora i tłumacza. Każdy z tytułów, które znajdą się w finale Międzynarodowego Bookera, zostanie uhonorowany kwotą 5 tysięcy funtów – także dzieloną po połowie na autora i tłumacza.

Jurorzy w 2023 roku będą oceniać dzieła beletrystyczne opublikowane w Wielkiej Brytanii lub Irlandii między 1 maja 2022 a 30 kwietnia 2023 roku. Długą listę 12 lub 13 nominowanych książek poznamy w marcu 2023 roku, a krótka lista sześciu finalistów zostanie przedstawiona w kwietniu 2023 roku. Nazwisko laureata lub laureatki ogłoszone będzie podczas majowej ceremonii.

Do tej pory Międzynarodowego Bookera otrzymali m.in. Han Kang i tłumaczka Deborah Smith za „Wegetariankę”, David Grossman i autorka przekładu Jessica Cohen za powieść „Wchodzi koń do baru”, Olga Tokarczuk i Jennifer Croft za „Biegunów” czy Marieke Lucas Rijneveld i tłumaczka Michele Hutchison za „Niepokój przychodzi o zmierzchu”.

[am]
fot. Francesca Mantovani/Editions Gallimard/International Booker Prize

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy