Dawid Grosman laureatem Międzynarodowego Bookera 2017 za powieść „Wchodzi koń do baru”

18 czerwca 2017


Izraelski pisarz Dawid Grosman został laureatem Międzynarodowej Nagrody Bookera, przyznawanej autorom najwybitniejszych dzieł literackich przetłumaczonych na język angielski. Nagrodę przyniosła mu powieść „Wchodzi koń do baru”, którą polscy czytelnicy poznali dzięki wydawnictwu Świat Książki.

Dawid Grosman to obecnie jeden z najbardziej znanych izraelskich pisarzy. Jego książki były tłumaczone na 36 języków. „Wchodzi koń do baru” to opowieść o starzejącym się komiku, który podczas występu w małym miasteczku zdobywa się na refleksję i opowiada publiczności o brzemiennym w skutkach, przerażającym wyborze między dwojgiem najdroższych sobie ludzi, jakiego musiał dokonać przed laty.

„Dawid Grosman podjął próbę ambitnego, wysoce ryzykownego aktu powieściowego i wyszedł z tego spektakularnie. 'Wchodzi koń do baru’ nakierowuje reflektor na skutki smutku bez najmniejszej krztyny sentymentalizmu. Główny bohater to trudna i niepozbawiona wad postać, ale całkowicie fascynująca. Zostaliśmy wprawieni przez Grossmana w zachwyt jego gotowością do podejmowania ryzyka emocjonalnego i stylistycznego: każde zdanie się liczy, każde słowo ma znaczenie w tym najwspanialszym przykładzie literackiego rzemiosła” – powiedział Nick Barley, tegoroczny przewodniczący kapituły nagrody.

Międzynarodowa Nagroda Bookera (The Man Booker International Prize) przyznawana jest od 2005 roku i pełni rolę uzupełnienia Nagrody Bookera. Początkowo otrzymywali ją co dwa lata twórcy, którzy wnieśli szczególny wkład do światowej beletrystyki. Od 2016 roku nagroda przyznawana jest za jedną powieść tłumaczoną na angielski. Nagroda trafia nie tylko do rąk autora, ale też tłumacza dzieła (otrzymują po 25 tysięcy funtów). W przypadku powieści „Wchodzi koń do baru” była to Jessica Cohen, Angielka, która wychowywała się w Jerozolimie i od lat przekłada literaturę izraelską.

W tym roku o nagrodę walczyło 126 tytułów, spośród których pięcioosobowe jury wybrało 13 książek zakwalifikowanych na długą listę (wśród nich znalazły się „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej), a następnie wyłoniono 6 finalistów.

Na załączonym zdjęciu laureaci tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera: pisarz Dawid Grosman i tłumaczka Jessica Cohen.

[aw,am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy