J.K. Rowling otrzymała śmiertelne pogróżki, po tym jak potępiła atak na Salmana Rushdiego. Szkocka policja wszczyna śledztwo

16 sierpnia 2022

Wieść o ataku na Salmana Rushdiego wywołała oburzenie w środowisku literackim (i nie tylko). Do głosów potępiających sprawcę przyłączyła się J.K. Rowling. Spotkały ją za to w internecie śmiertelne pogróżki ze strony islamskiego ekstremisty. Śledztwo w tej sprawie wszczęła szkocka policja.

Temat ataku na autora „Szatańskich wersetów” nie schodzi z czołówek mediów. Wyrazy solidarności z Rushdiem deklarują publicznie również pisarze. Stephen King nazwał napastnika „dupkiem” i „pojebem”, natomiast zdobywca nagrody Bookera Ian McEwan stwierdził, że „przerażający atak” na Rushdiego „stanowi zamach na wolność myśli i słowa”, zaś Margaret Atwood zauważyła, że jeśli nie staniemy w obronie wolności słowa, to „będziemy żyli w tyranii”.

Głos zabrała również J.K. Rowling. We wpisie na Twitterze napisała: „Przerażające wieści. Czuję się teraz potwornie. Niech wszystko z nim będzie okej”. W reakcji na to jeden z internautów, Meer Asif Aziz, przedstawiający się jako student, działacz społeczny i polityczny z Pakistanu, odpowiedział: „Nie martw się, jesteś następna”. Z jego aktywności w sieci wynika, że regularnie udostępnia wpisy, które publikuje przywódca Islamskiej Republiki Iranu Ali Chamenei, a Hadiego Matara, czyli mężczyznę aresztowanego za atak na Rushdiego, nazwał „rewolucyjnym bojownikiem szyickim”.

Rowling, która już wcześniej była celem gróźb niektórych aktywistów trans za swoje wypowiedzi na temat płci, zwróciła się do przedstawicieli Twittera z prośbą o reakcję, na co otrzymała odpowiedź, że… internauta nie naruszył zasad platformy. Przypomniała więc publicznie regulamin, zgodnie z którym „nie można grozić przemocą jednostce lub grupie ludzi”, ponadto „zabronione jest gloryfikowanie przemocy”, a także „nie można grozić terroryzmem ani go promować”. Ostatecznie zespół Twittera zareagował na wpisy Rowling i jej czytelników. Profil ekstremisty został usunięty, choć ten zdążył już aktywować swoje inne konto.

Sprawą zajęły się szkockie służby. Rzeczniczka tamtejszej policji poinformowała, że otrzymano zawiadomienie i funkcjonariusze wszczęli dochodzenie.

Warner Bros. Discovery, firma odpowiedzialna za produkcję filmów z serii „Harry Potter” i „Fantastyczne zwierzęta”, wydała oświadczenie, w którym „zdecydowanie potępia” groźby pod adresem J.K. Rowling. „Jesteśmy z nią oraz wszystkimi autorami i twórcami, którzy odważnie wyrażają swoją kreatywność i opinie. Warner Bros. Discovery wierzy w wolność wypowiedzi, pokojowy dyskurs i wspieranie tych, którzy prezentują swoje poglądy na arenie publicznej. Nasze myśli są z Sir Salmanem Rushdiem i jego rodziną po bezsensownym akcie przemocy w Nowym Jorku. Firma zdecydowanie potępia wszelkie formy gróźb, przemocy lub zastraszania” – napisano, dodając, że „opinie, przekonania i poglądy mogą się różnić”.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy