Prawa do ekranizacji „Gambitu” i „Wotum” Macieja Siembiedy sprzedane

16 sierpnia 2022

Dwie powieści Macieja Siembiedy, „Gambit” i „Wotum”, mają szansę na ekranizację. Jak przekazał autor, Wydawnictwo Agora, które opublikowało obydwa tytuły, sprzedało prawa do adaptacji książek.

Maciej Siembieda podzielił się tą informacją z czytelnikami w dwóch osobnych postach zamieszczonych na swoich profilach w mediach społecznościowych, przyznając, że „nieszczęścia chodzą parami, ale szczęścia najwyraźniej też”. Jak zastrzegł, „od sprzedaży praw do ekranizacji droga daleka”, ale właśnie zrobiono na niej „bardzo ważny pierwszy krok”.

Autor nie mógł na ten moment zdradzić więcej szczegółów, ale wyjawił, że „prawa kupili profesjonaliści”, których podziwia. W przypadku „Wotum” jest to jeden z „wiodących, cenionych i nagradzanych producentów filmowych”.

„Gambit” to inspirowana autentycznymi wydarzeniami historia, która jak sam autor przyznaje, wygląda jak scenariusz filmu political fiction. W prawdziwe losy braci Arłamowskich – mistrza szachowego i ułana AK – autor wpisuje opowieść o fikcyjnej agentce MI6, a potem amerykańskiego kontrwywiadu, tworząc „skonstruowaną z zegarmistrzowską precyzją” opowieść.

„Wotum” to z kolei trzeci tom cyklu o Jakubie Kani, detektywie IPN, który bada tajemnicę obrazu Czarnej Madonny, znajdującego się w małej miejscowości na Opolszczyźnie. To brawurowo napisana opowieść o zbrodni i tajemnicach historii, która w przypadku powodzenia filmu może dać początek całej serii produkcji.

Obie powieści ukazały się nakładem Wydawnictwa Agora pod patronatem Booklips.pl.

[am]
fot. archiwum Macieja Siembiedy

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film