Finałowa siódemka nominowanych do Angelusa 2021 zdominowana przez pisarzy ukraińskich. Kto ma szansę na nagrodę?

30 sierpnia 2021

Poznaliśmy finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021. Jak się okazuje, w tym roku kapituła wrocławskiego wyróżnienia spogląda na wschód – to głównie stamtąd pochodzą nominowani.

Przez lata czytelnicy w Polsce zastanawiali się, kto z rodzimych autorów jako pierwszy otrzyma Angelusa. Udało się to Maciejowi Płazie w 2018 roku za „Robinsona w Bolechowie”. Z kole dwie ostatnie edycje to dominacja pisarzy z Półwyspu Bałkańskiego – w 2019 roku wygrał Georgi Gospodinow (Bułgaria), a w 2020 roku statuetkę odebrał Goran Vojnović (Słowenia). W tym roku szanse na to, że Angelus zostanie w Polsce, są zachowane (w finale mamy dwie polskojęzyczne książki), jednak na pewno przerwana została passa książek bałkańskich – z tamtego regionu Europy do finału nie trafił nikt.

W oczy rzuca się za to tegoroczna dominacja książek ukraińskich (mamy ich aż trzy), co niejako wpisuje się w całą historię nagrody. W końcu to nasi wschodni sąsiedzi wygrywali Angelusa najczęściej (Jurij Andruchowycz w 2006 roku, Oksana Zabużko w 2013 roku i Serhij Żadan w 2015). Z drugiej strony rosyjski pisarz Sergiej Lebiediew, ubiegłoroczny laureat nagrody publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej, znalazł się w finale już po raz trzeci z rzędu.

Oto książki, które trafiły do finału:

  • Kateryna Babkina „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, tłum. Bohdan Zadura, wyd. Warsztaty Kultury (Ukraina),
  • Petro Jacenko „Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina),
  • Michał Komar „Skrywane”, wyd. Czuły Barbarzyńca Press (Polska),
  • Siergiej Lebiediew „Debiutant”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja),
  • Sigitas Parulskis „Ciemność i partnerzy”, tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Czarne (Litwa),
  • Wołodymyr Rafiejenko „Najdłuższe czasy”, tłum. Anna Ursulenko i Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina),
  • Mirosław Tryczyk „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”, Wydawnictwo Znak Literanova (Polska).

W tym roku Angelus zostanie wręczony już po raz szesnasty. Nazwisko laureatki bądź laureata poznamy 16 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Będzie to też punkt kulminacyjny trwającego wówczas we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu. Podobnie jak w roku ubiegłym na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka wyróżnienie w wysokości 150 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy finaliści otrzymają po 5 tysięcy złotych, z kolei nagroda za przekład wyniesie 40 tysięcy złotych. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław.

O tym, kto zwycięży, zadecyduje jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Tradycyjnie przyznana zostanie też Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. W tym roku plebiscyt ruszy 9 września, a zakończy się – 15 października. Swój głos będzie można oddać na stronie Angelusa. Wyróżnieniu przyznawanemu przez czytelników towarzyszy trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury.

[am]
fot. Aleksandra Konopko

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy