banner ad

Finałowa siódemka nominowanych do Angelusa 2021 zdominowana przez pisarzy ukraińskich. Kto ma szansę na nagrodę?

30 sierpnia 2021

Poznaliśmy finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021. Jak się okazuje, w tym roku kapituła wrocławskiego wyróżnienia spogląda na wschód – to głównie stamtąd pochodzą nominowani.

Przez lata czytelnicy w Polsce zastanawiali się, kto z rodzimych autorów jako pierwszy otrzyma Angelusa. Udało się to Maciejowi Płazie w 2018 roku za „Robinsona w Bolechowie”. Z kole dwie ostatnie edycje to dominacja pisarzy z Półwyspu Bałkańskiego – w 2019 roku wygrał Georgi Gospodinow (Bułgaria), a w 2020 roku statuetkę odebrał Goran Vojnović (Słowenia). W tym roku szanse na to, że Angelus zostanie w Polsce, są zachowane (w finale mamy dwie polskojęzyczne książki), jednak na pewno przerwana została passa książek bałkańskich – z tamtego regionu Europy do finału nie trafił nikt.

W oczy rzuca się za to tegoroczna dominacja książek ukraińskich (mamy ich aż trzy), co niejako wpisuje się w całą historię nagrody. W końcu to nasi wschodni sąsiedzi wygrywali Angelusa najczęściej (Jurij Andruchowycz w 2006 roku, Oksana Zabużko w 2013 roku i Serhij Żadan w 2015). Z drugiej strony rosyjski pisarz Sergiej Lebiediew, ubiegłoroczny laureat nagrody publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej, znalazł się w finale już po raz trzeci z rzędu.

Oto książki, które trafiły do finału:

  • Kateryna Babkina „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”, tłum. Bohdan Zadura, wyd. Warsztaty Kultury (Ukraina),
  • Petro Jacenko „Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Warstwy (Ukraina),
  • Michał Komar „Skrywane”, wyd. Czuły Barbarzyńca Press (Polska),
  • Siergiej Lebiediew „Debiutant”, tłum. Grzegorz Szymczak, Wydawnictwo Claroscuro (Rosja),
  • Sigitas Parulskis „Ciemność i partnerzy”, tłum. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Czarne (Litwa),
  • Wołodymyr Rafiejenko „Najdłuższe czasy”, tłum. Anna Ursulenko i Marcin Gaczkowski, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej (Ukraina),
  • Mirosław Tryczyk „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć”, Wydawnictwo Znak Literanova (Polska).

W tym roku Angelus zostanie wręczony już po raz szesnasty. Nazwisko laureatki bądź laureata poznamy 16 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Będzie to też punkt kulminacyjny trwającego wówczas we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu. Podobnie jak w roku ubiegłym na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka wyróżnienie w wysokości 150 tysięcy złotych. Ponadto wszyscy finaliści otrzymają po 5 tysięcy złotych, z kolei nagroda za przekład wyniesie 40 tysięcy złotych. Fundatorem nagrody jest miasto Wrocław.

O tym, kto zwycięży, zadecyduje jury w składzie: Mykoła Riabczuk (przewodniczący), Marcin Cieński, Urszula Glensk, Ryszard Krynicki, Anna Nasiłowska, Małgorzata Szpakowska i Piotr Śliwiński.

Tradycyjnie przyznana zostanie też Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. W tym roku plebiscyt ruszy 9 września, a zakończy się – 15 października. Swój głos będzie można oddać na stronie Angelusa. Wyróżnieniu przyznawanemu przez czytelników towarzyszy trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury.

[am]
fot. Aleksandra Konopko

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy